17. 01. 2013 Nadácia Pontis

Via Bona Slovakia 2012

Nadácia Pontis hľadá firmy s inšpiratívnymi príbehmi v oblasti filantropie a zodpovedného podnikania za minulý rok.

http://csr.etrend.sk/magazin-clanky/via-bona-slovakia-2012.html

Firmy na Slovensku sa aj tento rok môžu uchádzať o prestížne ocenenie Via Bona Slovakia.  Dve budú Slovensko reprezentovať aj na European CSR Award v Bruseli. Nadácia Pontis v týchto dňoch otvorila nominácie na Via Bona Slovakia 2012. Ide o ocenenie, ktoré ukazuje, že biznis sa dá robiť aj inak. „Každoročne sa nám prihlasujú firmy, ktoré chcú na Slovensku podnikať transparentne a zodpovedne. Vítame každý projekt, ktorý je niečím nový a dokáže inšpirovať aj ďalších, aby sa v oblasti zodpovedného podnikania a firemnej filantropie posúvali dopredu,” vysvetlil Pavel Hrica, programový riaditeľ Nadácie PontisFirmy sa na Via Bona Slovakia 2012 môžu nominovať samy alebo v spolupráci s organizáciami a jednotlivcami, s ktorými na projekte spolupracovali, prostredníctvom webovej stránky www.viabona.sk. Nadácia Pontis prijíma nominácie do 17. februára v siedmich kategóriách: Zelená firma, Skvelý zamestnávateľ, Prozákaznícka firma, Podporovateľ dobrovoľníctva, Dobrý partner komunity, Zodpovedná veľká firma a Zodpovedná malá/stredná firma.

Zodpovednosť sa vypláca

Ocenenie v minulosti získala spoločnosť Orion Nova, ktorá zamestnáva odchovancov z detských domovov vo Veľkom Slavkove. Úspešný bol aj projekt Východoslovenskej energetiky, ktorá v spolupráci s ochranármi namontovala chráničky na stožiaroch, aby znížila úhyn chránených vtákov. Medzi malými a strednými firmami presvedčilo internetové kníhkupectvo Martinus.sk (na obrázku), pre ktoré sú dôležití nielen zákazníci, ale aj zamestnanci. Martinus tiež pomáha rodinám postihnutým rakovinou vďaka anjelským drobným, ktoré putujú z predaja kníh na Dobrého anjela. Za rozvoj vzdelávania a prístup k zamestnancom získala v minulosti Čestné uznanie aj spoločnosť Eset.

Aj malé firmy majú inšpiratívne nápady

Nadácia Pontis chce v tomto trende pokračovať. „Uvítame aj viac nominácií z regiónov. Malé firmy prinášajú príklady, ktoré sú porovnateľné s veľkými či už na Slovensku alebo v zahraničí. Často však nemajú odvahu sa prihlásiť. Radi by sme o nich dali vedieť aj ďalším firmám, že aj takto sa dá podnikať,” dodáva P. Hrica. Trinásty ročník ocenenia Via Bona Slovakia tento rok presiahne hranice Slovenska. Jedna veľká a jedna malá/stredná firma sa už v lete môže porovnať s lídrami v iných krajinách na prehliadke European CSR Award v Bruseli. V celoeurópskom meradle sa prihliada na inovatívnosť projektov, aj na dlhodobé partnerstvá firiem s neziskovými organizácami. Dôležitý je tiež vplyv takejto spolupráce na komunitu a firmu, čo je v súlade s moderným chápaním spoločenskej zodpovednosti firiem. 
Program na európskej úrovni vedú organizácie CSR Europe a Business in the Community, ktoré koordinujú konzorcium 29 národných organizácií. Okrem Nadácie Pontis, medzi partnerov konzorcia patria: Rakúsko (respACT), Belgicko (Business and Society Belgium), Bulharsko (UNGC Bulgaria), Chorvátsko (HR BCSD), Česká Republika (Business for Society), Dánsko (VirkomshedsNetwärket), Estónsko (RBF Estonia), Fínsko (FiBS), Francúzsko (IMS France), Grécko (The Hellenic Network for CSR), Maďarsko (Követ), Írsko (BITC Ireland), Taliansko (Sodalitas), Kosovo (CSR Kosovo), Luxembursko (IMS Luxembourg), Macedónia (Zenith Macedonia), Čierna Hora (Association for Democratic Prosperity – Zid), Nórsko (CSR Norway), Poľsko (RBF Poland), Rumunsko (CSR Romania), Srbsko (SMart Kolektiv), Slovinsko (Ekvilib Institute), Španielsko (Forética), Švajčiarsko (Philias), Turecko (CSR Turkey), Veľká Británia (BITC and Scottish Business in the Community), Ukrajina (Centre for CSR Development). 

Harmonogram ocenení Via Bona Slovakia 2012 a European CSR Award:
• 17. február 2013 – uzávierka prijímania nominácií na Via Bona Slovakia 2012
• 28. február 2013 – zverejnenie prijatých nominácií na Via Bona Slovakia 2012
• 11. apríl 2013 – slávnostný galavečer s vyhlásením víťazov Via Bona Slovakia 2012
• jún 2013 – slávnostná prehliadka víťazov European CSR Award z jednotlivých krajín, Brusel
• 31. júla 2013 – ukončenie Európskeho programu ocenení za zodpovedné podnikanie v 28 krajinách

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111