10. 12. 2012 Nadácia Pontis

Ochrnutý Paľko sa naučil chodiť!

­Doslova o zázraku môže hovoriť Paľko Režo (11) z Preselian (okr. Topoľčany).

Zázrak aj vďaka Srdcu pre deti
NOVÉ ZÁMKY. ­Doslova o zázraku môže hovoriť Paľko Režo (11) z Preselian (okr. Topoľčany). Po vážnej autonehode balansoval celé týždne na hrane života a smrti. Keď svoj boj so zubatou napokon vyhral, hrozilo, že už nikdy nebude chodiť. S pomocou Srdca pre deti, mnohých dobrých ľudí, a najmä milujúceho otca sa však postavil na vlastné nohy a dnes už opäť pomýšľa, že si zahrá milovaný futbal. Sníva, že bude skvelým futbalovým brankárom.  Najhorší okamih Paľkovho života sa odohral 22. februára tohto roku. Paľko (11) s dvomi sestrami a mamičkou Gabrielou († 42) sa na Popolcovú stredu vybrali do kostola v susedných Hrušovanoch. Keď kráčali po krajnici, Gabrielu a malého Paľka zmietol z cesty vodič Jaroslav (46) na terénnom aute.

Paľka previezol vrtuľník s ťažkými zraneniami do bratislavskej nemocnice. Mesiac bol v umelom spánku a zápasil o život. Mal opuch mozgu s krvácaním do neho, pomliaždenie sleziny, pľúc, pečene a obličky, otvorenú zlomeninu stehennej kosti na pravej nohe, zlomeninu priehlavku ľavej nohy, kľúčnej kosti a nadočnicového oblúka. Po úraze mal navyše ochrnutú celú pravú časť tela. Po návrate z nemocnice mu podalo pomocnú ruku Srdce pre deti. Absolvoval liečenie v Čilisto­ Čilistove, po ktorom otec statočného chlapčeka odhodlane vyhlásil, že syna opäť naučí chodiť. „S Paľkom cvičíme, veľ­ mi ho to bolí a plače. Potom plačem aj ja, lebo mi je to ľúto, ale musíme bojovať! Nevzdám sa dovtedy, kým syna znova nenaučím chodiť,“ povedal Pavol Režo (45), ktorý vtedy možno ani netušil, že sa im to spoločne podarí už do konca roka.

Paľko znova chodí! 
„Cítim sa celkom dobre, hoci pravá noha ešte stále trochu pobolieva,“ prezradil svoj aktuálny stav Paľko, ktorý intenzívne navštevuje novozámockú hyperbarickú komoru. „Už v nej bol 53­krát, ale ešte tam pôjde. Veľmi mu pomáha a až tam sa jeho stav začal rapídne zlepšovať. Za to, že v nej mohol byť, sa chcem veľmi poďakovať jej majiteľovi, ktorý nám ju umožnil bezplatne využívať. Naše veľké ďakujem však patrí všetkým, ktorí Paľkovi akoukoľvek formou pomohli,“ vyjadril svoju vďačnosť Pavol Režo, ktorý bol nominovaný aj na ocenenie Otec roka. 
 „Som prekvapená, ako sa Paľkovi noha veľmi pekne hojí a ako na tom celkovo je,“ netajila spokojnosť lekárka Elena Leichenbergová. Paľka pomáhali stavať na nohy aj v piešťanskom rehabilitačnom centre a malý bojovník ník sa už teraz veľmi te­ teší, keď si konečne zahrá milovaný futbal.

„Už skúša kopnúť do lopty, ale ešte to nie je ono. Dokonca dostal od jedného pána, s ktorým chodil do hyperbarickej komory, 50 €, aby som mu kúpil kopačky. 
Hneď na druhý deň sa mu už chválil novými adidaskami. 
A to mu ešte daroval dres, trenírky a štulpne. Paľko bude mať síce o dva centimetre kratšiu nohu, ale ako brankárovi mu to veľmi prekážať nebude,“ dodal na záver starostlivý otec.

***
Šofér dostal 2 roky basy Vodiča terénneho vozidla Jaroslava Páleníka (47), ktorý vo vysokej rýchlosti zrazil Paľ­ ka s jeho mamičkou Gabrielou († 42), poslal súd na dva roky do basy. Taktiež mu uložil päťročný zákaz šoférovania. Paľkov stav po autohavárii opuch mozgu krvácanie do mozgu otvorená zlomenina stehennej kosti na pravej nohe zlomenina priehlavku ľavej nohy zlomeniny kľúčnej kosti a nadočnicového oblúka ochrnutá celá pravá časť tela pomliaždenie sleziny, pľúc, pečene a obličky 21. november 2012 Paľko spolu s otcom kráčajú vedľa seba po jednom z pobytov v novozámockej hyperbarickej komore. 
Pomôcť môžete aj vy!

Sme silní, a preto sme sa rozhodli pomáhať! Nový Čas pokračuje v boji na pomoc chorým a deťom v tiesni na Slovensku! Už 6 rokov zverejňujeme osudy malých pacientov a stojíme pri nich v liečbe! Nový Čas pomáha deťom prostredníctvom svojho charitatívneho programu Srdce pre deti, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Pomôcť môžete aj vy! Prostredníctvom darcovskej SMS v hodnote 5 € na číslo 871. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111