05. 09. 2012 Zodpovedné podnikanie

Mamy v práci

Zodpovedné firmy sa dnešným mamičkám snažia vyjsť v ústrety.

Dnešné mamičky to majú ťažšie ako ich mamy o generáciu dozadu. Babička s najväčšou pravdepodobnosťou žije stovky kilometrov ďaleko a škôlky v celom meste sú beznádejné preplnené. Doba je navyše až príliš rýchla a boj o vysnívané pracovné miesto často krát plný odriekaní a pracovných víkendov. Túžba po rodine však nemusí znamenať koniec vašej kariéry. A práve naopak – možno vám váš zamestnávateľ pomôže aj s materskými povinnosťami. Pýtate sa, kde sa takí zamestnávatelia berú?

Od krajín Západnej Európy sa stále máme čo učiť. A práve vďaka veľkým medzinárodným spoločnostiam, ktoré po revolúcii začali na Slovensku zakladať svoje pobočky, k nám aj prišla myšlienka zodpovedného podnikania,“ hovorí Beata Hlavčáková z Nadácie Pontis, ktorá sa venuje aj propagovaniu myšlienok zodpovednosti v podnikaní.

Je to jednoduché. Firme, ktorá sa správa férovo, čestne a ústretovo ku všetkým, s ktorými prichádza pri podnikaní do kontaktu – k obchodným partnerom, dodávateľom, zamestnancom, či k životnému prostrediu – sa takýto prístup oplatí a odrazí sa to aj na jej zisku.

Neodstrihnúť sa

Platí to aj pri ústretovom prístupe k rodine. Zodpovedné firmy vedia, že sa im viac oplatí podporiť vás na materskej dovolenke a zabezpečiť vám návrat späť do pracovného tímu, ako hľadať a školiť nových zamestnancov. A ich zodpovedný prístup sa vlastne začne už vtedy, keď otehotniete, tým, že vám prispôsobia podmienky práce alebo pracovnú dobu. A povedzte, kto by po odchode na materskú dovolenku neocenil napríklad možnosť naďalej využívať služobný laptop? Takúto politiku uplatňuje napríklad spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia sídliaca v Bratislave. Aby ste aj počas vašej neprítomnosti v práci boli v obraze, čo sa v spoločnosti deje, je dobré mať prístup na firemný e-mail. Tak budete vedieť o všetkých novinkách a zmenách. Pravidelné informácie takéhoto charakteru poskytuje svojim zamestnankyniam napríklad Stredoslovenská energetika s centrálou v Žiline. Dva krát za rok dokonca organizuje tréningy zamerané na sebapoznanie, prezentačné a komunikačné zručnosti, či zvládanie stresu, ktoré majú mamičkám pomôcť začleniť sa naspäť do pracovného procesu po skončení materskej a rodičovskej dovolenky. O malú ratolesť sa počas tréningu stará firmou zabezpečený pedagogický dozor.

Spokojná mama pracuje lepšie

Rovnováha medzi súkromným a pracovným životom sa odráža aj na pracovných výsledkoch mamičiek, motivuje ich k vyšším výkonom. Tento názor zastáva aj skupina Východoslovenská energetika. Predstavte si, že môžete o tretej odísť z práce, aby ste stihli vyzdvihnúť deti v škôlke, či dokonca chodíte do práce iba na pol dňa. Keď vaša ratolesť ochorie, pokojne s ňou ostanete doma a pracujete z domu. Košická firma T-Systems Slovakia okrem „home office“ či skráteného úväzku organizuje aj víkendové výlety pre rodiny svojich zamestnancov, či bezplatné konzultácie so špecialistami na rôzne témy z oblasti práva a psychológie. „Home Office“ poznajú aj mamičky zamestnané v spoločnosti Embraco zo Spišskej Novej Vsi. Okrem toho si aj s deťmi užívajú celoročný bezplatný vstup na plaváreň.

Ušite si benefity na mieru

Práve práca z domu je najčastejšie sa opakujúci benefit, ktorý firmy ponúkajú svojim zamestnancom. Iste, možnosť pracovať a popritom dohliadať na svojich potomkov ocení asi väčšina z nás. Pravdou však je, že len ťažko môže pracovať z domu žena zamestnaná vo výrobe. Vtedy však nastupujú možnosti skráteného pracovného úväzku, flexibilnej pracovnej doby či zdieľaného pracovného miesta. „Zodpovedná firma reaguje na potreby svojich zamestnancov a snaží sa im vyjsť v ústrety tak, aby boli v práci spokojní a spokojné. Vtedy sú pre firmu najväčším prínosom,” hovorí Beata Hlavčáková z Nadácie Pontis.

Zodpovedné firmy si pravidelne zisťujú, čo ich ľudia potrebujú. A práve od zamestnancov prichádzajú tie najlepšie nápady. Vedia to aj v ďalšej košickej firme NESS KDC, kde sa rozhodli založiť NESS Summer Club, ktorý počas leta poskytuje celodennú starostlivosť pre deti zamestnancov. Starajú sa o ne profesionálne animátorky, chodia spolu za kultúrou, históriou, alebo sa učia separovať odpad. Aj keď totiž vaše dieťa vyrastie z dupačiek, problém práca versus rodina nekončí. Skúste porozmýšľať, čo by vám pri starostlivosti o vašu rodinku mohlo zo strany vášho zamestnávateľa pomôcť. A nemajte strach mu to otvorene navrhnúť – aj na Slovensku už totiž začína byť hlas zamestnaných mamičiek vypočutý.

Článok vyšiel v časopise Maminka, august 2012 (autorka: Tereza Ivanová)

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.