11. 10. 2023 Filantropia

Impact Talks: Za rozhodnutím pomáhať stoja často ženy. Sú hýbateľkami filantropie

Úloha žien vo filantropia je dôležitá. Otvárajú často prehliadané témy, okrem peňazí venujú aj svoj čas, no málo sa o nich vie. Preto sme tejto téme venovali diskusný večer Impact Talks, ktorý sa konal symbolicky v bývalom ženskom kláštore Rádu klarisiek.

Tvárami filantropie sú väčšinou muži, o čom svedčia známe mená zo zámoria ako Bill Gates, Warren Buffett či Mark Zuckerberg. Menej sa už hovorí o tom, že všetkých troch výrazne inšpirovali ženy. Práve ony iniciovali pomáhanie a dbali na jeho konzistentnosť.

„Téma filantropie žien je prehliadaná. Je potrebné posilniť našu odvahu, aby sme o týchto témach viac rozprávali. Aby sme boli angažované, videné a sebavedomé aj vďaka filantropii,“ povedala Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis pri otvorení šiesteho neformálneho spoločenského večera zo série Impact Talks.

A hoci na úvod zazneli zvučné mená, inšpiráciu netreba hľadať len za oceánom. Filantropky máme aj na Slovensku či v Česku.

Nepomáhame preto, aby sme sa tým mohli chváliť. Je to súčasť humanizmu.

Magda Vášáryová

História ženskej angažovanosti a spolupráce siaha do polovice 19. storočia, keď sa sformoval prvý ženský spolok v Rakúsko-Uhorsku. Pod pôvodným názvom Živena aktívne pracuje až do súčasnosti.

Jeho čestná predsedníčka, bývalá diplomatka a politička, Magda Vášáryová načrela do minulosti a priblížila spoluprácu slovenských žien a podnikanie formou predaja ich domácich výrobkov v časoch, keď matky a manželky nevlastnili majetok a nemali vlastné financie. Napriek tomu sa dokázali vzájomne podporovať.

Rozhodujúca je rodinná atmosféra

Viac ako 150-ročný príbeh Živeny dokazuje, že biznisové aj filantropické aktivity v ženskej réžii majú u nás na čom stavať. Slovenky teda nezačínajú na zelenej lúke. Spolu s tým, ako sa presadzujú v biznise, rozvíja sa aj ich angažovanosť vo filantropii.

Základom pre šírenie myšlienok pomoci a spolupráce je podľa slov Magdy Vášáryovej podstatné rodinné prostredie. „Rodinná atmosféra rozhoduje. Pamätám si, ako moja mama videla mrznúť dedinské dievča v kacabajke. Otvorila skriňu, vybrala krásny zelený kabát a dala ho dievčaťu, aby jej nebola zima. Otec bol známy profesor a nepamätám sa, aby v nedeľu niekto z jeho študentov nesedel pri našom stole. Keď vyrastiete v takejto rodine, považujete to za samozrejmé,“ zaspomínala na príklady pomáhania, ktoré videla celé svoje detstvo. Sama dodnes pomáha.

Pomáhanie a darovanie je predsa jednoduchšie ako zarábanie peňazí.

Terézia Jacová

Na začiatku si treba priznať, že máme všetko, čo potrebujeme k životu a môžeme sa rozdeliť s inými. „Musíme si uvedomiť, že sme dostatočne bohatí, aby sme pomáhali. A že nepomáhame preto, aby sme sa dostali do neba, ani to nerobíme preto, aby sme mali dobrý pocit a mohli sa tým chváliť. Robíme to preto, že je to súčasťou nášho humanizmu. Filantropia je estetická hodnota nášho bytia,” pripomenula Magda Vášáryová.

Začať sa dá aj v malom

Investičná manažérka Terézia Jacová, spoluzakladateľka Lumus Investment Collective, je vďaka svojim skúsenostiam s angažovanými ženami optimistkou. Ako 17-ročná dostala štipendium, čo jej umožnilo odísť za štúdiom do zahraničia. Podporu, ktorú vtedy dostala, dnes vracia ďalším. Spoluriadi nadáciu, ktorá jej ako tínedžerke zmenila život.

Terézia Jacová pomáha investorkám v startupovom prostredí a angažuje sa vo filantropii.

Spočiatku študentom venovala svoj čas, v súčasnosti pomáha talentom zo sociálne slabších pomerov s financovaním nákladov na štúdium.  A nie je jediná.

„Prieskumy ukazujú, že ženy sú hýbateľkami vo filantropii, darujú pravidelnejšie a konzistentnejšie než muži. A vôbec neplatí, že filantropmi môžu byť len bohatí ľudia. Začať sa dá aj v malom,“ zdôrazňuje Terézia Jacová.

Podľa nej by si mal človek vybrať, čo je mu blízke. Môže darovať buď čas, alebo peniaze, no dôležité je zachovať kontinuitu.

„Pomáhanie a darovanie je predsa jednoduchšie ako zarábanie peňazí,“ týmto pozitívnym odkazom uzavrela mladá slovenská filantropka diskusiu o ženách a filantropii.

Inšpirácie od susedov

Predchádzajúce diskusné večery Impact Talks priniesli príbehy dvoch výrazných manželských párov z Česka, ktoré prostredníctvom rodinných nadácií podporujú spoločensky prospešné aktivity.

Prečítajte si aj:  

Aj tentokrát pricestovala z Čiech vzácna osobnosť. Zuzana Ceralová Petrofová je spolumajiteľkou a riaditeľkou rodinnej firmy Petrof, ktorej klavíry znejú na významných koncertných pódiách po celom svete. Nositeľka ocenení Manažérka roka aj Podnikateľka roka dlhodobo podporuje mladých talentovaných umelcov a umelkyne a pomáha dostať klavíry do základných umeleckých škôl.

„Vôbec sa necítim ako filantropka. Človek opakuje to, čo vidí v rodine. Sú to vzorce, s ktorými idete životom,“ povedala na diskusii o role žien vo filantropii.

Pomoc podľa nej primárne nesúvisí s venovanou sumou. „Je to o ochote pomôcť a zachovať kontinuitu. Musí to dávať zmysel,“ pripomenula Zuzana Ceralová Petrofová. Vďaka projektu „Piana do škol“ cvičia na nových hudobných nástrojoch žiaci v desiatkach českých umeleckých škôl. Víziou je rozšírenie tejto iniciatívy aj na Slovensko.

Impact Talks

Impact Talks je séria neformálnych diskusno-interaktívnych večerov o filantropických príbehoch, sociálnych inováciách a strategických pohľadoch na pomáhanie, ktoré od roku 2020 prináša Nadácia Pontis.

Tieto podujatia spolu s rovnomenným podcastom popularizujú filantropiu, búrajú predsudky a zviditeľňujú inšpiratívne príklady ľudí, ktorí pomáhajú. Podcast Impact Talks nájdete na Spotify, Apple Podcasts aj Google Podcasts.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111