13. 12. 2023 Filantropia

#GivingTuesday bol naozaj štedrý. Vyzbierané peniaze pomôžu neziskovkám, deťom aj útulkom

Tohtoročný sviatok dobrých skutkov opäť ukázal, že ľuďom na Slovensku nechýba štedrosť ani chuť pomáhať. Na dobročinné účely sa podarilo vyzbierať najvyššiu sumu za posledných sedem rokov.

Finančnú aj materiálnu pomoc dostali rodiny v núdzi, seniori aj ľudia bez domova. „Poslaním #GivingTuesday je inšpirovať čo najväčší počet ľudí k štedrosti. Naším cieľom je vytvoriť ekosystém darcovstva, ktorý pomáha komunitám a organizáciám na celom svete,“ povedala Asha Curran, výkonná riaditeľka #GivingTuesday.

Do celosvetovej iniciatívy sa 28. novembra zapojilo sto krajín, medzi nimi už po siedmykrát aj Slovensko. „#GivingTuesday napriek zložitým časom ukazuje empatiu a ľudskosť všade okolo nás. Sú to hodnoty, na ktoré treba myslieť stále, veď myšlienka Giving Tuesday presahuje jeden konkrétny utorok,“ pripomenul Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis, ktorá je ambasádorom #GivingTuesday na Slovensku.

Spojili sme sa s darcovskými a dobrovoľníckymi portálmi. Toto je výsledok

Do #GivingTuesday sa tento rok zapojilo 339 organizácií, 48 firiem a tisíce individuálnych darcov a dobrovoľníkov. Dobré skutky sa diali vo viac ako 54 mestách. Okrem finančných zbierok nechýbali zbierky potravín, oblečenia či krmiva pre zvieracie útulky, benefičné koncerty a dobrovoľnícke akcie.

Spojenie Nadácie Pontis s darcovskými a dobrovoľníckymi portálmi prinieslo štyri stovky darcovských výziev a 22 dobrovoľníckych príležitostí. Výsledkom tejto spolupráce pri príležitosti #GivingTuesday je úctyhodná suma viac ako 393-tisíc eur, ktorou prispeli štedrí darcovia v období od 21. novembra do 5. decembra. Podporili nielen individuálne, ale aj firemné výzvy na pomoc konkrétnym neziskovým organizáciám.

Portál Darujme.sk vyzbieral pri príležitosti #GivingTuesday 217 764 eur. Niektoré firmy zorganizovali tzv. matchingové výzvy, v ktorých znásobili dary svojich zamestnancov a zamestnankýň, a pridali k nim tak spolu 42 570 eur.

Ďalších 107 081 eur poslali darcovia na zbierky zverejnené na portáli Ľudiaľuďom.sk. Portál Donio.sk pri bilancii 50 rôznych zbierok narátal celkovú sumu 68 714 eur.

Vďaka týmto peniazom pôjde Stelka s detskou mozgovou obrnou na rehabilitačný pobyt, onkologickej pacientke Danke umožní vyzbieraná suma zaplatiť drahý liek. Úspešné boli aj ďalšie zbierky, napríklad na ohrievače prstov pre vojakov na susednej Ukrajine aj na starostlivosť o opustené zvieratá v útulku.

Štedrosť prejavili gymnazisti aj ľudia na úrade

Gymnazisti zo Stropkova zbierali zimné oblečenie pre ľudí bez domova a odovzdali ho Gréckokatolíckej charite v Prešove. Zamestnanci Miestneho úradu Bratislava – Staré Mesto sa do sviatku štedrosti zapojili piatykrát. Vyzbierali peniaze a Novorodeneckej klinike v Petržalke venovali sterilizátory na fľašky na mlieko, ohrievače fliaš, látkové aj jednorázové plienky. „Máme úprimnú radosť z miery zapojenia nášho úradu. Pracujú tu dobrí ľudia,” tešili sa organizátori zbierky z oddelenia inklúzie a sociálnych vecí.

Ako dobrovoľníci venovali svoj čas ľuďom s mentálnym a telesným znevýhodnením zo Zariadenia sociálnych služieb Rosa, pre ktorých pripravili športové dopoludnie a priniesli aj ceny do tomboly.

#GivingTuesday upevňuje partnerstvá medzi firmami a komunitou

Počas siedmich rokov #GivingTuesday nadviazali mnohé firmy a organizácie trvácne vzťahy. „Vďaka spolupráci so spoločnosťou Adient sa nám prostredníctvom zbierok podarilo zabezpečiť materiálnu pomoc pre rodičov – samoživiteľov a ich deti, pre viacdetné rodiny, rodiny s finančnými a zdravotnými problémami. Pomoc je veľmi adresná a presne taká, aká je potrebná,” povedala Mária Machová z občianskeho združenia Centrum pre rodinu v Trenčíne. Výzva firmy Adient Adoptuj si šek, ktorá pomáha rodinám zaplatiť za škôlky, družiny, internáty, stravu či krúžky, tento rok priniesla viac ako 1 760 eur.

Televízia Markíza sa do sviatku darovania zapojila zbierkou na podporu detského duševného zdravia. Výsledkom je 118-tisíc eur na vybudovanie detského psychiatrického stacionára v Univerzitnej nemocnici v Martine.

#GivingTuesday spojil aj nadáciu Spolu s odvahou a firmu DXC Technology. Jej zamestnanci a zamestnankyne napiekli sladkosti a ponúkli ich kolegom za dobrovoľný príspevok. „Pripravili charitatívny trh 3D print hračiek vyrobených kolegami aj aukciu obrázkov vytvorených našimi deťmi počas art workshopu za účasti umelca Mateja Fabiána,” opísala aktivity počas dňa dobrých skutkov správkyňa nadácie Katarína Turčanová. Vďaka nim sa vyzbieralo 1130 eur.

Kresťania v meste v spolupráci s firmou Accace aj tentokrát varili polievku pre ľudí v núdzi. „Je úžasné, ak sa človek učí pomáhať nezištne a s radosťou, ako to robia zamestnanci Accace. Našej organizácii to pomáha hlavne v tom, že sme motivovaní pokračovať v sprostredkovaní tejto služby ľuďom v núdzi a bez domova,” povedal Vojtech Odraška z organizácie Kresťania v meste.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111