07. 01. 2013 Zodpovedné podnikanie

Druhá šanca pre pneumatiky

Recyklované pneumatiky sa dajú využiť na výrobu rohožiek, či použiť ako zdroj energie.

© libertytire.com

Liberty Tire Recycling, hlavný spracovateľ použitých pneumatík v Spojených štátoch, uzavrel dohodu s Hertz Corporation, najväčšou svetovou požičovňou áut. Na jej základe bude spoločnosť recyklovať všetky použité pneumatiky z amerických pobočiek autopožičovne. Výsledkom bude spracovanie viac ako 160 000 pneumatík ročne. A čo presne sa z nich stane?

Napríklad také rohožky pred dvere, do auta, či materiál pre detské ihriská. Bezpečnostný povrch na ihriskách totiž dokáže zmierniť pád dieťaťa z výšky viac ako 4 metrov.

Recyklované pneumatiky sa používajú aj ako zdroj energie. TDF (Tire Derived Fuel) sa využíva ako palivo v papierňach a cementárskych peciach. Recyklovaná guma sa môže používať aj ako prímes do asfaltu, vďaka ktorému sa vyrábajú tichšie a rýchlejšie diaľnice.

Liberty Tire Recycling sa za posledných desať rokov zapojila do čistenia a likvidácie stoviek nelegálnych skládok v Spojených štátoch. V apríli 2012 napríklad spolupracovala s mestom Atlanta v rámci projektu Keep Atlanta Beautiful. Dobrovoľníci, ktorí sa do projektu zapojili, zozbierali za jediný deň v meste 25 000 vyhodených pneumatík.


Zdroje: mnn.com; prnewswire.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111