21. 04. 2023 Zodpovedné podnikanie

Cez 3 podcasty sme priblížili tému firemného dobrovoľníctva

Firemné dobrovoľníctvo sa stáva čoraz populárnejším. Firmy sa snažia vnímať potreby svojho okolia a aj preto vytvárajú pre svojich zamestnancov rôzne dobrovoľnícke príležitosti. Možností je veľa a jednou z nich je podujatie Naše Mesto, najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva na Slovensku, ktoré organizuje Nadácia Pontis. Naši kolegovia boli hosťami vo viacerých podcastoch, kde hovorili práve o Našom Meste, ale aj o tom, ako firmy pristupujú ku dobrovoľníctvu a na čo by si mali dávať pozor.

Michal Kišša – podcast DÁSATO

Michal Kišša, CEO Nadácie Pontis, v podcaste DÁSATO hovoril o tom, ako program Naše Mesto pomáha vytvárať spojenia naprieč sektormi.

Ako povedal: „Naše Mesto je takou vstupnou bránou k tomu, aby dobrovoľníci spoznali rôzne neziskovky. Potom im totiž môžu počas roka alebo celého svojho života pomáhať, chodiť tam dobrovoľníčiť, prípadne sa im rozhodnú darovať financie, aby sa im jednoduchšie fungovalo.”

“Spojí ich to, že urobili niečo dobré.”

Michal Kišša

Podujatie Naše Mesto sa koná každoročne v júni a je najväčším dobrovoľníckym podujatím na Slovensku. Okrem Bratislavy sa program koná aj v desiatkach ďalších miest a obcí po celej krajine. V roku 2019 sa do podujatia zapojilo viac ako 10 000 dobrovoľníkov, čím sa stalo skutočným prejavom sily komunity. Je to výborná príležitosť pre obe strany nadviazať nové kontakty, spolupráce či priateľstvá.

Podcast si môžete vypočuť tu.

Veronika Sedláčková – podcast Očami HR

Veronika Sedláčková hovorila v podcaste Očami HR o plánovaní firemného dobrovoľníctva, ale aj o tom, prečo je dôležité zosúladiť dobrovoľnícke aktivity s hodnotami danej firmy.

Keď firmy začínajú s plánovaním dobrovoľníckych aktivít, treba myslieť na niekoľko vecí:

Radšej začať v menších množstvách

  • Veronika odporúča napríklad 8 hodín za mesiac.

Je to ponuka, nie povinnosť

  • Zamestnanci by nemali byť nútení do dobrovoľníckych aktivít.

Vzťah medzi firmou a dobročinnou organizáciou je ako manželstvo

  • Otvorená komunikácia je kľúčom k úspešnej spolupráci.

„Dobrovoľníctvo je absolútne esenciálne. Na dobrovoľníkoch stojí naša spoločnosť.”

Veronika Sedláčková

Podcast si môžete vypočuť tu.

Katarína Teglassyová – podcast Rok dobrovoľníctva ŽSK (Žilinskom samosprávnom kraji)

Katarína Teglassyová bola hostkou v podcaste Rok dobrovoľníctva ŽSK, kde povedala viac o príprave podujatia Naše Mesto a pozitívach firemného dobrovoľníctva.

Firemné dobrovoľníctvo je skvelý spôsob, ako podporiť neziskové organizácie a zároveň posilniť tímové puto medzi zamestnancami. Programy ako Naše Mesto zapájajú firmy, samosprávy a občiansky sektor do skrášľovania miest. Okrem pozitívneho prínosu pre spoločnosť a zamestnancov sa firemné dobrovoľníctvo môže stať aj príležitosťou pre firmy na budovanie svojho brandu a zvyšovanie povedomia o svojej zodpovednosti voči komunite. Avšak, nemalo by to byť len o tom.

Pre ľudí z firiem je Naše Mesto výborná príležitosť vyjsť zo svojej bubliny a spoznať rôzne dobročinné organizácie. Môžu zistiť viac o ich aktivitách a fungovaní. Katka taktiež v tomto podcaste priblížila reakcie organizácií, ktorým je poskytnutá pomoc: „Počas jedného dňa im príde pomôcť veľa ľudí, a tým pádom urobia veci, na ktoré počas roka nemali čas alebo ich odkladali.” Teda je to pozitívna skúsenosť pre obe strany.

Podcast si môžete vypočuť tu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111