12. 04. 2022 Filantropia

Impact Talks: Vypočujte si 5 príbehov filantropov a filantropiek z našej histórie

V Nadácii Pontis už dlhšie spolupracujeme s novinárom Pavlom Lackom a historikom Lukášom Krajčírom, s ktorými objavujeme tunajšie filantropické príbehy 19. a 20. storočia. A práve Pavol Lacko vystúpil s krátkym talkom o filantropii a pohľadom do histórie aj počas nášho podujatia Impact Talks: Cesty filantropie.

„Rozhodli sme sa zmapovať príbehy súdobých filantropov z vtedajšieho Československa alebo Uhorska. Robíme to preto, aby sme ukázali, že aj u nás existovalo dosť silných filantropických momentov, na ktoré sa dá nadviazať,“ hovorí vo svojej prednáške P. Lacko. „Aj dnes máme totiž k dispozícii všetko to, čo mali k dispozícii oni – či už je to finančný kapitál, aký mal Michal Bosák, sociálny kapitál Eleny Maróthy-Šoltésovej alebo zahraničné kontakty Maríny Paulínyovej,“ menuje.

Celý talk o tunajších historických osobnostiach, ktoré žili filantropiou, si môžete pozrieť tu:

Video je dostupné aj na YouTube na tomto odkaze.

Viac o všetkých 5 inšpiratívnych ľuďoch z videa nájdete vo forme článkov na Denníku N na tomto linku.

Pavol Lacko

Pavol Lacko je novinár, ktorý píše a edituje texty pre platformu Bystriny, Romano fórum či pre portál Čiernalabuť. V minulosti pôsobil v Aliancii Fair-play a pomáhal rozvíjať ocenenie Biela vrana. Pracoval aj na projekte fact-checkingového portálu Demagog.sk. Vyštudoval politológiu na Freie Universität v Berlíne.

Lukáš Krajčír

Lukáš Krajčír je expert na históriu, ktorý pôsobí na Historickom ústave SAV a špecializuje sa na kultúrne a sociálne dejiny prvej polovice 20. storočia s dôrazom na filantropiu na Slovensku.

Zľava Lukáš Krajčír, Pavol Lacko a moderátor večera Milan Junior Zimnýkoval.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111