17. 07. 2023

Špeciálny grant z Nášho Mesta získalo OZ LEUSTACH

Počas Nášho Mesta sme aj tento rok dodržali dôležitú „tradíciu". Dobrovoľníci a dobrovoľníčky mali opäť možnosť neobjednať si na podujatie nové tričko a podporiť tak myšlienku udržateľnosti. A my sme z ušetrených peňazí mohli prispieť na činnosť dôležitej neziskovej organizácie.

Možnosť neobjednať si nové tričko si tento rok vybralo až 956 ľudí z celkového počtu účastníkov Nášho Mesta, čo je o 200 viac ako vlani! Títo dobrovoľníci a dobrovoľníčky radšej využili tričká z minulých ročníkov a posunuli nás zase o kúsok smerom k udržateľnosti.

Z ušetrených peňazí, ktoré by boli inak použité na výrobu trička, sme sa rozhodli podporiť jednu z organizácií, ktoré sa zapojili do Nášho Mesta. O tom, kto dostane špeciálny grant, rozhodovali dobrovoľníci v dotazníkovom hlasovaní hneď po podujatí. Vyberali z troch organizácií, ktoré sa venujú obnove pamiatok.

O rok znova
  • Tričká s dizajnom, na ktorom je červené srdce, využívame od roku 2022 a plánujeme ho ponechať až do roku 2025. Dvadsiate výročie Nášho Mesta oslávime v roku 2026 novou grafikou. Veríme, že aj takto môžeme malým gestom prispieť k udržateľnosti podujatia. Svoje tričká si teda určite nechajte a vidíme sa o rok!

Najväčší počet ľudí nakoniec zahlasoval za OZ LEUSTACH – Združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva nitrianskeho kraja, ktoré tak od nás získa grant vo výške 500 eur.

Sme poctení, že naša 19-ročná práca pri záchrane a obnove hradu Hrušov oslovila firemných dobrovoľníkov a návštevníkov hradu. Tešíme sa, že vašim prispením sa i naďalej môžu rozvíjať ďalšie aktivity zamerané na záchranu hradu ako dôležitého kultúrneho a historického dedičstva regiónu. Vážime si vašu podporu a ďakujeme všetkým firemným dobrovoľníkom a Nadácii Pontis za prejavenú dôveru,“ hovorí Stanislava Blahová z OZ LEUSTACH. Grant použije organizácia na obnovu hradu Hrušov.

Prečítajte si aj príbeh z tohto ročníka Nášho Mesta.

Ako prebiehalo Naše Mesto s OZ LEUSTACH

Atmosféra na hrade Hrušov (6.ročník) bola tradične výborná, odľahčená, veselá. Pritom sme to boli stále tí istí ľudia, ktorí sa poznáme z práce ako zachmúrení a vyčerpaní. Čo však bolo tento rok veľmi, veľmi špecifické, bolo počasie…

Už dva týždne pred akciou doslova leje, všetko premočené, do záhrad sa nedá vstúpiť. Ráno v deň akcie nás prebudí o 4:30 búrka, blesky, lejak ako z krhly. Zrušíme? Nezrušíme? Napokon vstávame a balíme veci – úplne iné oblečenie, ako sme si večer nachystali, vonku vytrvalý lejak a my v pršiplášti nakladáme kotlinu na guláš, vodu, divinu, drevo, kávu a čaj. Našťastie nik nevyvoláva na mobil. Prichádzame pod hrad Hrušov ako prví, vykladáme veci z prívesu. Dážď akoby ustával. Alebo sme ho len prestali vnímať? Lúka pod hradom sa vzápätí začala plniť vozidlami, dnes sem veru neprišiel bicyklom nik. Do pár minút napokon dorazili všetci – 30 ľudí! V altánku chystajú šikovné ruky občerstvenie na posilnenie pre prichádzajúcich – čerstvý chlebík s masťou a cibuľkou alebo so slivkovým lekvárom. Šťastné tváre, odhodlaní ľudia, odovzdáme si tričká, podpíšeme prezenčky, nasleduje krátky brífing k bezpečnosti a k rozdeleniu práce. Je 8:00, prestalo pršať. Ešte spoločné foto pod hradom a vykročíme do kopca.

Priebeh aktivity veľmi pekne zdokumentovala fotkami Miriam, guľáš od Ľuba na obed opäť nemal chybu, Miro medzi nás tento rok nemohol prísť, no podporil túto akciu, ako mohol. Všetkým účastníkom patrí veľká vďaka od OZ Leustach a verím, že takto o rok, ak nám zdravie i sily vydržia, túto akciu opäť podporíme.

Vlado a Roman

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111