06. 08. 2013 Nadácia Pontis

Seniori môžu cvičiť pod holým nebom

ŠAĽA. Za areálom materskej školy na Okružnej ulici vznikol Fitpark pre seniorov. Oficiálne ho otvorili v minulú stredu.

http://s.sme.sk/r-rss/6892565/nitra.sme.sk/seniori-sa-mozu-precvicovat-pod-holym-nebom.html

Sú rozšírené aj v Turecku

Šaľa je jedným z 12 miest na západnom Slovensku, ktoré Nadácia Pontis finančne podporila. Z balíka, v ktorom je 70-tisíc eur, dostala Šaľa 6 132 eur. Celkové náklady na projekt podľa výsledkov verejného obstarávania boli vo výške 7 896, zvyšok doplatilo mesto. Nadácia vyberala z 24 žiadateľov. Myšlienka vybudovať fitparky vznikla podľa PR manažérky Petry Nagyovej ešte v minulom roku, ktorý bol Európskym rokom aktívneho starnutia. Vznikla v komunikácii s viacerými subjektmi, ktoré sa venujú seniorom, napríklad s Nadáciou Socia. Projekt fitparkov úspešne funguje v Čechách, kde prišli s iniciatívou na ich vybudovanie na verejných priestranstvách. Fitparky pod holým nebom sú rozšírené v celej západnej Európe, seniori ich dokonca využívajú aj v Chorvátsku a Turecku.

Do projektu sa zapojili aj dobrovoľníci z Občianskej skupiny Šaľa – Tvoje mesto a Občianske združenie Petra Bošňáka. Upravili terén v okolí piatich cvičebných prvkov. Ide o zariadenia na precvičovanie ramien, chôdze, ohybnosti kĺbov,na posilňovanie svalov paží, pásu, nôh, zadnej časti brucha a hrudníka a na precvičovanie chrbta. „Dokázali sme tak, že spoločnými silami vieme, aj v čase krízy, získať peniaze a vybudovať dobré veci pre ľudí. Na pamiatku tohto slávnostného odovzdávania areálu do užívania zasadíme vo fitparku lipku v rámci projektu 500 stromov pre Šaľu,“ povedala predsedníčka OZ Petra Bošňáka Gabriela Lacková.

Prístroje sú jednoduché

Cvičebné zariadenia mali byť pôvodne umiestnené vedľa zrekonštruovaného detského ihriska, po novom sú priamo v jeho areáli. Vznikali obavy, že ak by zostali neohradené, vandali by ich rozkradli alebo poškodili. Špeciálne exteriérové prvky, ktoré sú odolné voči vplyvom nepriaznivého počasia, osadila tá istá firma, ktorá dodala aj prvky na ihrisko. Firma na ich poškodenie garantuje 2-ročnú záruku. Na každom z prvkov je umiestnená tabuľka s obrázkami a popisom, ako daný cvik cvičiť a na ktoré časti tela pomáha. V areáli sa tiež nachádza veľká tabuľa, ktorá sumarizuje všetky cviky. „Nejde o to, aby tu seniori nabrali ako mladí chlapci veľké svaly a vytvarovali si telo, ale aby si udržali prípadne zlepšili kondíciu. Fitpark je určený nielen pre starých rodičov, ale aj pre mamičky a oteckov, ktorí prídu s deťmi na ihrisko,“ povedal primátor Martin Alföldi. Niektoré mestá plánujú pri cvičení so seniormi zapojiť aj dobrovoľníkov, ktorí aktívne cvičia, niektoré samosprávy dokonca aj rehabilitačné pracovníčky. Ak by vznikla takáto požiadavka od šalianskych dôchodcov, mesto ju bude riešiť. Primátor ju však nepredpokladá, keďže ide o prístroje, ktoré nie sú tak náročné ako vo fitnescentrách.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111