18. 07. 2013 Filantropia

Od pondelka sa začínajú bezplatné večerné kurzy posunkového jazyka na Magio pláži

Kurzy sú určené začiatočníkom, ktorým ovládanie posunkového jazyka uľahčí komunikáciu s nepočujúcimi.

Začíname s kurzami posunkového jazyka pre verejnosť.

Už v pondelok sa začínajú večerné kurzy posunkového jazyka na Magio pláži v Bratislave s jedným z najlepších lektorov a tlmočníkov v posunkovom jazyku Robertom Šarinom.

Predstavte si žiť v úplnom tichu. Alebo počuť len šum a stále sa sústrediť. Nepočujúci nepočujú slová svojich blízkych či priateľov. Mnohí však rozumejú posunkom, ktoré sa môžete bezplatne naučiť aj vy. Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis toto leto organizuje dva zaujímavé bezplatné kurzy posunkového jazyka pre verejnosť. „Kurzy sú určené začiatočníkom, ktorým ovládanie posunkového jazyka uľahčí komunikáciu s nepočujúcimi v ich okolí a tiež pre ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť viac o nepočujúcich,“ vysvetľuje Mirka Šáchová z Nadácie Pontis. Kurzy posunkového jazyka bude viesť profesionálny lektor a tlmočník posunkového jazyka Robert Šarina.

Ponúkame vám 2 typy kurzov

Trojdňový kurz posunkového jazyka sa uskutoční v Bratislave už v utorok 23. júla a potrvá do 25. júla od 9.00 do 16.00 hodiny v priestoroch Kontaktu. Na kurz sa bolo treba vopred prihlásiť.

V priestoroch čitárne na Magio pláži, ktorá sa nachádza na Tyršovom nábreží v Bratislave, sa zasa uskutočnia večerné kurzy posunkového jazyka. „Záujemcovia môžu prísť ktorýkoľvek večer v týždni od 22. do 26. júla od 19.00 do 20.30 hodiny,“ vysvetľuje Mirka Šáchová. Vstup na kurzy je voľný a nie je potrebné sa na ne vopred prihlásiť. Pripojiť sa môže ktokoľvek v akýkoľvek deň.

„Na kurzoch sa naučíme základné posunky, osvojíme si zásady komunikácie s nepočujúcimi a povieme si viac o tejto komunite,“ hovorí lektor posunkového jazyka Robo Šarina. Hovoriť rukami nemusí byť vôbec jednoduché, ale oplatí sa to vyskúšať. „Tak ako sa učíme cudzie jazyky, je dôležité poznať aspoň základy posunkového jazyka. Nepočujúci vždy ocenia takúto snahu porozumieť im. Zapájame ich tak do nášho sveta a uľahčujeme im komunikáciu v bežnom živote,“ dodáva Robo Šarina.

Vedeli ste, že?

  • nepočujúcim robí problémy čítanie s porozumením (často nerozumejú, čo sa píše v novinách, listoch a pod.)
  • každý národ má svoj posunkový jazyk
  • že v posunkovom jazyku dávame na začiatok vždy to, čo chceme zdôrazniť, aj preto veta v posunkoch môže vyzerať takto: Ja včera kino.
  • naučiť sa posunkový jazyk je podobne náročné ako sa naučiť cudzie jazyky
  • súčasťou posunkového jazyka sú aj mimika, pozície, pohyby hlavy a hornej časti trupu

V prípade otázok sa obráťte na programovú koordinátorku Mirku Šáchovú, tel.: 02/ 5710 8122, mobil: 0911 463 610, e-mail: mirka.sachova@nadaciapontis.sk.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111