19. 06. 2023 Zodpovedné podnikanie

Naše Mesto: Slovensko vylepšilo takmer 10-tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok

Najväčšie dobrovoľnícke podujatie na Slovensku podporili tisíce ľudí. Vymenili svoje kancelárie za pomoc neziskovkám, školám, prírode či pamiatkam a išli skrášľovať a vylepšovať tieto miesta. Celkovo priložilo ruku k dielu počas podujatia Naše Mesto 9 800 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 56 mestách a obciach po celom Slovensku.

„Podujatie Naše Mesto každý rok prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s cieľom viditeľne zlepšiť miesta, kde žijeme a pracujeme. Tento rok pomáhali nadšenci z takmer dvesto firiem v rámci 580 dôležitých aktivít od Michaloviec až po Bratislavu,“ vraví výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky čistili prírodu, upratovali komunitné centrá, obnovovali hrady, zveľaďovali parky a trávili čas s klientami rôznych zariadení sociálnych služieb. Pomáhalo sa okrem hlavného mesta aj v Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre či na Spiši.

Medzi novými aktivitami bola pomoc nocľahárni a múzeu nosičov

„Aktuálne sa podujatie rozšírilo do väčšieho počtu slovenských miest. Oproti vlaňajšku pribudla napríklad Rožňava, Revúca alebo Vysoké Tatry, kde dobrovoľníci natierali fasádu a pavlač v Múzeu horských nosičov v Starom Smokovci. To sídli v jednej z najstarších budov v Tatrách,“ opisuje M. Kišša.

Do podujatia sa po prvýkrát zapojila aj Slovenská národná galéria či botanická záhrada v Nitre. V záhrade dobrovoľníci pomohli pri výsadbe ruží v rozáriu alebo prácach so sukulentami. Stálicou je, naopak, bratislavská zoo, v ktorej sa čistil výbeh pre rysa ostrovida.

Zaujímavou aktivitou bola už druhý rok po sebe starostlivosť o ľudí bez domova. V organizácii Depaul dobrovoľníci upratovali priestory nocľahárne a v OZ Vagus navarili klientom obed a upratali komunitný šatník. Populárne bolo aj trávenie času so seniormi – združenie Cyklokoalícia preto vymyslelo v spolupráci s domovmi pre seniorov v bratislavskej Petržalke aktivitu, počas ktorej vzali cyklonadšenci záujemcov z domovov na krátke jazdy na tzv. cyklorikši.

Čisté lesy, priehrady a obnova hradov

Pomoci sa tento rok dočkalo aj 24 hradov a iných pamiatok. Dobrovoľníci priložili ruku k dielu na troch hradoch v okolí Bratislavy vrátane Devína, dvoch pri Žiline a piatich pri Prešove a Košiciach. V košickom regióne zrekonštruovali tiež dobový domček v archeoskanzene. Venovali sa i ochrane prírody – vyčistili napríklad úsek na Malom Dunaji, brehy Ružínskej priehrady a zlikvidovali viaceré čierne skládky.

 

„Úspešnosť podujatia Naše Mesto je dôkazom, že čoraz viac ľudí chápe, že zlepšiť prostredie okolo nás nepomôžu komentáre v online diskusiách, ale presun priamo do terénu. Aktívne sa zapojiť a spolupodieľať sa na zveľadení svojho okolia je cesta k mestám, v ktorých sa cítime dobre a radi v nich žijeme,“ hovorí David Kolář, riaditeľ marketingu pre Hornbach Slovensko a Českú republiku.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

V nasadení boli CEOs firiem

Tento rok sa do pomoci zapojili taktiež samotní riaditelia a riaditeľky viacerých firiem. Cesty popredných CEOs viedli do Trnavy do mimoškolského centra Budúcnosť INAK, kde sa deti z druhého stupňa základnej školy učia rozvíjať podnikavosť, mäkké a digitálne zručnosti. Šéfovia a šéfky firiem skrášlili prostredie okolo centra.

Povedali o Našom Meste

„Je to super akcia, ktorú robia super ľudia. Má význam pomôcť, zapojiť sa do aktivít, spoznať nové miesta. Napríklad ja som klub Kaspian doteraz nepoznal vôbec, pritom tu pracujú skvelí ľudia, ktorým sa ale zíde pomoc. Veľa dobrých vecí sa dnes spojilo na jednom mieste.“

Stano Staško, stand-up komik a dobrovoľník

„Som rada medzi mladými ľuďmi, ktorí prinášajú pozitívnu energiu. V našej skupinke sme robili kvíz s otázkami o Slovensku, bolo tam niečo zo zemepisu, dejepisu aj literatúry. Ako dôchodcovia si veľa pamätáme, ale aj sa radi poučíme.“

Božena Turayová, klientka Domova Pri kríži

„Dobrovoľníci nám pomôžu urobiť veci, ktoré my počas roka nestíhame. Stále sa snažíme posúvať náš klub na vyššiu úroveň a ponúknuť deťom niečo viac, čo doteraz nemali. Dobrovoľníkov u nás vítame po celý rok. Sú to ľudia, ktorí nám pomáhajú pri práci s deťmi alebo ako expertní dobrovoľníci v rámci právneho poradenstva, grafiky, prekladov a podobne. Nesmierne si ale ceníme aj firemných dobrovoľníkov ako dnes. Radi robíme s ľuďmi mimo nášho sveta a s mnohými firmami sme uzavreli dlhodobé partnerstvá – pomáhajú nám v čase krízy a vedia k nám pritiahnuť aj viac ľudí.“

Marína Bartoňová, organizátorka z klubu Kaspian

„V našej firme často vymýšľame s galériou rôzne spolupráce, tak sme im prišli pomôcť aj inak. V tomto priestore je naozaj veľa práce. Dnešný deň je pre mňa mindfulness! Robiť chvíľu rukami je vždy veľká úľava, keď pracujete primárne hlavou. Je to príležitosť si oddýchnuť.“

Milada Halová, firemná dobrovoľníčka

„Ďakujeme za možnosť stráviť chvíľu mimo počítača, s kolegyňami sme si to veľmi užili, porozprávali sa, hlavne o nepracovných veciach. Tak veľmi nám to chýbalo.“

Kristína Nestorová, firemná dobrovoľníčka

„Dlhšie sme rozmýšľali nad formou dobrovoľnej činnosti, na ktorej by sme sa mohli zúčastniť. Náš zamestnávateľ nás v tomto podporuje a môžme takto využiť svoj pracovný deň. V práci sme však nemali veľa času nazvyš hľadať organizáciu, ktorá by náš čas a chuť pracovať ocenila. V tomto bolo pre nás veľmi nápomocné vaše zorganizovanie a sprostredkovanie. Prihlásili sme sa do Základnej Školy J.A.Komenského v Revúcej, kde sme strávili dopoludnie natieraním dopravného ihriska. Našu prácu v škole naozaj ocenili a my sme si to veľmi užili a hneď sme sa dohodli aj na ďalších spoluprácach.“

Janka Jade, firemná dobrovoľníčka

9 800 ľudí má srdce na správnom MESTE

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa konalo už po sedemnásty raz a zapojilo sa doň 9 800 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 56 mestách a obciach po celom Slovensku. Pomohli tak dokopy 233 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.

Firemných dobrovoľníkov vyslalo na Naše Mesto 186 firiem a inštitúcií. Nadšených ľudí s chuťou pomáhať ste mohli spoznať aj podľa príznačných bielych tričiek s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“, ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik.

Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu.

Fotky z Nášho Mesta si môžete pozrieť aj v našej galérii na Facebooku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111