25. 09. 2023 Filantropia

Martina Kolesárová: Jeden z predsudkov je, že filantropia patrí mužom (podcast)

Hľadá cesty, ako na pomáhanie navnadiť čo najviac ľudí, snaží sa búrať predsudky o filantropii a o sociálnych inováciách sa rozprávala aj s Barackom Obamom. Hostkou v najnovšom diele podcastu Impact Talks o filantropii bola Martina Kolesárová – výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

 „Objatie od Baracka Obamu bol v istom zmysle signál, že sme rovnocenní partneri a zhodujeme sa, čo chceme vo svojich krajinách dosiahnuť,“ začína svoje rozprávanie o tom, aké to bolo stáť na jednom pódiu s jedným z najvplyvnejších ľudí na planéte, Martina Kolesárová. Ako prvá zo Slovenska sa stala súčasťou programu Obama Leaders Europe, ktorý vytvára sieť lídrov a líderiek – ľudí, ktorí podnecujú inovatívne zmeny vo svojich komunitách.

Martina Kolesárová sa venuje podpore filantropie a sociálnych inovácií na Slovensku. Tvrdí však, že aj v týchto oblastiach existujú určité stereotypy.

 „Jeden z predsudkov je, že filantropia patrí mužom. Že je to jednoducho iba svet mužov. Možno sa to tak často prezentuje, ale faktom je, že ženy majú vo filantropii obrovské slovo pri rozhodovaní,“ uvádza príklad.

Druhý stereotyp podľa nej je, že filantropia je len pre bohatých. „Filantropiu ale vieme praktizovať úplne všetci,“ podotýka.

 

V podcaste sa dozviete:

  • či mala Martina trému pred Barackom Obamom, o čom sa rozprávali a aký má stisk,
  • čo je hodnotové líderstvo,
  • aký bol Martinin prvý dar a či sa stretol s pochopením,
  • prečo by sa mali neziskovky inšpirovať biznis komunitou,
  • a aký je rozdiel medzi filantropiou u nás, v Izraeli, USA a v Česku.

Expertka žila v Spojených štátoch amerických aj v Izraeli, a tak vie tieto krajiny porovnať aj z hľadiska pomáhania. Vysvetľuje, že v Izraeli je v darovaní aktívna najmä startupová komunita, ktorá poskytuje prostriedky predovšetkým pre oblasť vzdelávania a podnikavosti.

„V Izraeli pracujú veľmi často aj s expatmi (pozn. ľuďmi, ktorí žijú mimo svojej rodnej krajiny) a neboja sa veľkých vízií, čo je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať i my, a to aj na úrovni organizácií.“

Ako je však na tom Slovensko? „V ideálnom svete sa pohybujeme na priamke od kompenzovania toho, čo štát nestíha, smerom k podpore ideí, inovácií a modernizácii krajiny. Predstavte si to ako prechod od hardvéru k softvéru. Na Slovensku sme ešte stále v kompenzačnej fáze,“ vraví.

Rada na záver

Zároveň má spoluvýkonná riaditeľka nadácie pár dobrých rád pre tých, ktorí sa s myšlienkou filantropie pohrávajú, no nevedia, komu by pomohli skôr.

„Je potrebné upratať si v tom, aká téma je pre vás dôležitá. Vybrať si jednu oblasť, pre ktorú máte vášeň a vydržíte pri nej. Tiež treba byť otvorení spätnej väzbe a znalostiam iných. Vtedy očakávaná zmena príde,“ uzavrela.

Kto je Martina Kolesárová?

Spoluvýkonná riaditeľka Nadácie Pontis sa venuje rozvoju sociálnych inovácií a strategickej filantropie na Slovensku. V roku 2022 iniciovala mapovanie sociálnych inovátorov a inovátoriek v našej krajine a dlhodobo sa snaží o rozvoj individuálneho darcovstva či prepájania darcov z biznisu s ľuďmi z verejnej správy a občianskeho sektora.

V roku 2023 sa stala ako zatiaľ prvá osobnosť zo Slovenska súčasťou programu Obama Leaders Europe. V júni ju na podujatí v Aténach vybrali ako zástupkyňu za Európu, aby diskutovala na pódiu s Barackom Obamom.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111