01. 09. 2022 Filantropia

POSUNUTÝ DEADLINE: GivingTuesday hľadá lídrov a líderky na Slovensku. Získajte grant pre svoj projekt

V GivingTuesday hľadáme aktívnych ľudí, ktorí chcú meniť svoje komunity k lepšiemu, podporovať štedrosť a darovanie a ďalej sa vzdelávať na globálnej úrovni. Prihláste sa do vzdelávacieho programu Starling Collective, získajte inšpiráciu z celého sveta, podeľte sa o svoje nápady a napredujte. Súčasťou programu je aj grant pre váš projekt a mentoring od expertov v téme darovania a budovania komunity.

Čo je Starling Collective od iniciatívy #GivingTuesday?

Starling Collective je vzdelávacia skupina pre inovátorov a inovátorky či zástupcov organizácií, ktoré podporujú štedrosť, rovnosť a spravodlivosť. Starling Collective je príležitosťou inšpirovať sa navzájom na globálnom leveli a zdieľať si príklady dobrej praxe a dosahovania systémovej zmeny. Program ponúka koučing, vzdelávanie, finančný príspevok vo výške 2 000 $ a prepojenie so skupinou lídrov hnutia #GivingTuesday v krajinách celého sveta, ktorých súčasťou je aj Nadácia Pontis.

Kto organizuje aktivity Starling Collective?

Starling Collective je súčasťou globálnej iniciatívy #GivingTuesday – zastrešuje ho nezisková organizácia Giving Tuesday, Inc., ktorá sa dlhodobo zameriava na šírenie myšlienky štedrosti prostredníctvom podpory jednotlivcov a organizácií, ktoré chcú meniť svoje komunity na miesta plné príležitostí, rovnosti a dôstojnosti pre všetkých. Cieľom #GivingTuesday je spoločne vytvoriť spoločnosť, v ktorej štedrosť zohráva ústrednú úlohu.

Kto sa môže prihlásiť do Starling Collective?

Prihlásiť sa môžu inovátori a inovátorky z každého kúta sveta. Rozhodujúce nie je množstvo skúseností ani vaša profesia či zameranie, ale chuť meniť veci k lepšiemu a podporovať kultúru štedrosti a darovania. Vítaní sú jednotlivci z občianskeho sektora, umelci a umelkyne, aktivisti a všetci ľudia, ktorým by sa zišli overené nástroje a postupy, ako dosiahnuť želanú zmenu.

Požiadavky na lídrov a líderky

Uchádzači musia vyplniť online prihlášku, v ktorej opíšu svoj inovatívny prístup k štedrosti a základné výdavky navrhovaného projektu. Váš projekt sa môže, ale nemusí, vzťahovať na deň #GivingTuesday, ktorý sa tento rok koná 29. novembra.

Termín na podanie prihlášok do Starling Collective je do rána 5. septembra 2022!

Obzvlášť vítané sú projekty, ktoré:

 • Aktivizujú komunity,
 • smerujú k systémovej zmene,
 • adresujú urgentné potreby komunity,
 • podporujú občiansku angažovanosť,
 • sú zamerané na rozvoj líderstva v organizáciách,
 • sú zamerané na vzájomnú pomoc a starostlivosť o komunitu.

Prihlášku je potrebné podať v jednom z týchto jazykov: anglický, španielsky. Program bude prebiehať v anglickom jazyku so španielskym prekladom, preto je podmienkou aktívna znalosť angličtiny alebo španielčiny.

Prihlášku je nutné zaslať do 5. septembra 2022 rána do 8:59 (resp. do 23:59 PT – tichomorského času).

Výsledky budú všetkým oznámené do 11. októbra 2022.

Výška grantu

Všetci úspešní uchádzači dostanú grant vo výške 2 000 $ a šancu prezentovať svoj nápad a získať tak ďalší grant na rast či škálovanie svojho projektu.

Čo všetko získate?

Vybraní účastníci získajú okrem grantu koučing a vzájomnú podporu v rámci komunity. Stanete sa súčasťou „learning community“, vďaka ktorej:

 • Prehĺbite dopad vašej práce,
 • získate pomoc dátovému tímu, ktorý vám pomôže stanoviť a merať vaše ciele,
 • budete môcť networkovať: stanete súčasťou celosvetovej komunity lídrov, kde budete môcť počas 6 mesiacov na workshopoch zdieľať príklady dobrej praxe, čo vám fungovalo a čo nie,
 • zlepšíte si líderské schopnosti, získate nové nápady a zdokonalíte svoj projekt,
 • získate mentoringovú session s odborníkom či odborníčkou, ktorí vás nasmerujú ďalej,
 • dostanete grant vo výške 2 000 $,
 • budete môcť prezentovať svoj nápad alebo iniciatívu a dostanete šancu získať ďalší grant na rast či škálovanie vášho projektu.

Poháňate zmenu vo vašej komunite? Pridajte sa k lídrom z celého sveta a prihláste sa do Starling Collective!

Inšpirujte sa minuloročnými projektami na tomto odkaze.

FAQ si môžete prečítať na tomto linku.

V prípade otázok sa na nás obráťte na adrese givingtuesday@nadaciapontis.sk.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111