23. 09. 2014 Nadácia Pontis

Zdolali Tvrďáka a náročné prekážky, aby pomohli druhým

Za 10 neziskoviek z DobraKrajina.sk sa rozhodlo bežať 115 bežcov.

http://www.cas.sk/clanok/294202/zdolali-tvrdaka-a-narocne-prekazky-aby-pomohli-druhym.html

http://www.aktuality.sk/clanok/262151/zdolali-tvrdaka-a-narocne-prekazky-aby-pomohli-druhym/

Takmer 1400 bežcov a bežkýň sa v sobotu na Divokej vode v Čunove postavilo na štart Tvrďáka. Vyše 100 z nich sa odhodlalo prekonať 5 kilometrov rôznych prírodných aj umelých prekážok pre pomoc neziskovým organizáciám, ktoré Slováci môžu podporiť cez DobraKrajina.sk.

Plazili sa pod ostnatý drôt, museli prebrodiť úsek Dunaja, prekonať štrkovitý kopec či preplávať úsek vodného kanála. Pretekári zo Slovenska, Maďarska, ba dokonca zo Španielska či Nemecka si cez víkend otestovali svoju silu, vytrvalosť a v niektorých prípadoch aj odvahu. „Pri niektorých disciplínach si poriadne preverili svoju silu a vytrvalosť. V Tvrďákovi sa ide za každého počasia. Do vody, piesku, štrku či blata. Trasu sa bežci dozvedeli až na mieste,“ vysvetľuje jeden z organizátorov Richard Voda.

Bežali, aby ukázali, že sú medzi nami

Organizátori nezabudli ani na charitatívny rozmer podujatia a spojili sa s Nadáciou Pontis.  Za 10 neziskoviek z DobraKrajina.sk  sa rozhodlo bežať 115 bežcov. „Svojou účasťou na Tvrďákovi chceli povzbudiť ľudí s onkologickými ochoreniami, mentálnym postihnutím, ale tiež zdravotným hendikepom a to sa podarilo,“ hovorí Anka Podlesná z Nadácie Pontis. Zdolávať prekážky sa za neziskovky rozhodli priatelia, kolegovia, ale aj neznámi bežci. „Moja teta behá takmer polovicu svojho života. Nedobrovoľne, aby stíhala ochrániť svoju hyperaktívnu autistickú dcéru Magdušku. Ja na Tvrďáku pobežím kvôli Magduške dobrovoľne. Tak ako jej mama, budem bežať z lásky,“ napísala vo výzve na svojich priateľov a známych Natália, ktorá bežala na podporu  Autistického centra Andreas .

Symbolicky sa do Tvrďáka zapojil aj Patrik s Downovým syndrómom zo združenia  Bol raz jeden človek , ktorého cieľom je cez zbierku na DobraKrajina.sk zakúpiť piecku a založiť chránenú dielňu pre mladých kamarátov s hendikepom. Chcú piecť koláče podľa vlastnej receptúry a z ingrediencií od lokálnych dodávateľov. K Paťovi sa do poslednej vlny nečakane pridalo aj 10 ďalších bežcov, aby ho podporili a pomohli mu v zdolávaní prekážok.

Bežkyňa v outfite Hello Kitty

Dano Uličný sa stal najrýchlejším bežcom Tvrďáka za neziskovku. Zabehol ho za 31 minút a 52 sekúnd. Keďže bežal za integrované pohybové divadlo  Len Tak Tak , získal pre nich odmenu 250 eur. „Táto suma poputuje na schodolez, ktorý pomôže telesne postihnutým tanečníkom prekonať 12 schodov do tanečnej sály v Pisztoryho paláci v Bratislave,“ vysvetľuje Anka Podlesná. Slováci za necelé dva dni pred Tvrďákom prispeli na schodolez sumou 637 eur. „Mnohí zareagovali na výzvu jednej z bežkýň Moniky Smolovej, ktorá splnila svoj sľub a po cieľovej vyzbieranej sume bežala Tvrďáka v outfite Hello Kitty,“ dodáva A. Podlesná.

Ďalšiu odmenu 250 eur získala skupina dobrovoľníkov z  organizácie Púpava . Tí pomáhajú mladým ľuďom z detského domova v Kolárove pri osamostatnení sa po dovŕšení 18-tich rokov. Pred Tvrďákom sa im podarilo vyzbierať najvyššiu sumu 2896 eur, vďaka ktorým budú môcť pokračovať vo vzdelávaní a aktivitách pre mladých domovákov.

Za  DobraKrajina.sk  sa do Tvrďáka zapojili tímy organizácií:

Ulita – venuje sa deťom a mladým zo sociálne slabších rodín na sídlisku Kopčany v Bratislave – Petržalke

Hidepark – alternatívne kultúrne a športové centrum, ktoré založili nadšenci v Nitre na mieste, kde pôvodne strašila nelegálna skládka

Člověk v tísni – zameriava sa na tútoring detí z marginalizovaných skupín na východnom Slovensku a venuje sa programu bývania v osade v Kojaticiach

Púpava – venuje sa tínedžerom z detského domova v Kolárove a pripravuje ich na samostatný život

Len Tak Tak – integrovaná tanečná skupina, v ktorej tancujú profesionálni tanečníci s tanečníkmi s hendikepom

Autistické centrum Andreas – venuje sa deťom a mladým ľuďom postihnutým autizmom a podpore ich rodín

Dogazyl – poskytuje útočisko nechceným psom v útulku, ktorý sa nachádza v areáli bývalého majera pri Veľkom Mederi

IPčko.sk – pomáha a poskytuje on-line psychologické poradenstvo mladým v ťažkých náročných situáciách

DS Vŕba – dobrovoľníci z tejto skupiny spríjemňujú chvíle v nemocnici onkologickým pacientom

Tieto, ale aj ďalšie organizácie možno podporiť cez  www.DobraKrajina.sk, aby sa naďalej mohli venovať pomoci tým, ktorí to na Slovensku naozaj potrebujú.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111