16. 09. 2010 Filantropia

Verejnosť sa učila posunkovať

Počas piatich dní sa dvadsať účastníkov z celého Slovenska naučilo komunikovať s nepočujúcimi v základných životných situáciách.

Nadácia Pontis vďaka podpore z Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Pontis zorganizovala v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách kurz posunkového jazyka pre začiatočníkov. Počas piatich dní sa dvadsať účastníkov z celého Slovenska naučilo komunikovať s nepočujúcimi v základných životných situáciách.  

Podľa Svetovej zdravotníckej federácie je na celom svete 1 až 2% ľudí s problémami sluchu. Niektorí počujú slabšie, iní musia odčítavať z pier, alebo sa dorozumievajú len pomocou posunkov, čo prináša ťažkosti pri komunikácii s počujúcimi. „Tak ako sa učíme cudzie jazyky, je dôležité poznať aspoň základy posunkového jazyka. Nepočujúci vždy ocenia takúto snahu porozumieť im. Zapájame ich tak do nášho sveta a uľahčujeme im komunikáciu v bežnom živote,“hovorí Oľga Auchenbach, programová koordinátorka Nadácie Pontis. Keďže kurzy posunkového jazyka nie sú také rozšírené, záujem žiadateľov bol veľký. Na základe  motivačných listov bolo do kurzu vybraných dvadsať ľudí.

Posunkovať sa učia aj rodičia nepočujúcich detí

Medzi účastníkmi boli rodičia nepočujúcich detí, pracovníci občianskych združení, sociálni pracovníci, študenti i jeden nepočujúci, ktorý sa  nevie dohovoriť s kamarátmi, ktorí posunkujú. Kurz bol vedený profesionálnym tlmočníkom posunkového jazyka Robertom Šarinom a jeho nepočujúcim bratom Paľom. Verejnosť školia už tretí rok. „Posunkový jazyk sa stáva, aj vďaka aktivitám, aké robí Slovak Telekom, atraktívnejší. Človek by tento jazyk nemal ignorovať, pretože nikdy nevie, kedy sa mu zíde, či už v rodine, medzi priateľmi alebo v práci,“vysvetľuje Robert Šarina.

Na začiatku bolo podľa uchádzačov najťažšie rozhýbať ruky. Chuť učiť sa však bola veľká. Petra ovláda už štyri cudzie jazyky a posunkový jazyk berie ako ďalší v poradí: „Po večeroch si opakujem jednotlivé posunky, aby som si ich zapamätala. Veľmi by som ocenila nejaké videá na internete s jednotlivými posunkami. Ľahšie by sa mi učili i opakovali.“ Marek má nedoslýchajúcu sestru a do Nového Smokovca prišiel, aby sa dorozumel aj so sestriným kamarátmi a mohol im lepšie pomôcť v bežnom živote. Bývalá policajtka Martina chce posunkový jazyk využiť vo svojej práci a minimalizovať tak stres pri stretnutiach s nepočujúcimi občanmi.

Školia predajcov v posunkovom jazyku

Realizáciu kurzov finančne podporil Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Pontis. Slovak Telekom ako jedna z najúspešnejších telekomunikačných firiem na trhu chce byť vďaka svojmu vplyvu prospešná aj pre okolie, v ktorom pôsobí. Za obdobie spolupráce s komunitou nepočujúcich zorganizoval Slovak Telekom s Nadáciou Pontis viacero kurzov posunkového jazyka pre verejnosť i medzinárodný kurz posunkového jazyka pre tlmočníkov. Zúčastnilo sa ich doposiaľ viac ako 140 ľudí. „Ako jediná spoločnosť na Slovensku školíme aj predajcov v posunkovom jazyku, ktorí dokážu obslúžiť nepočujúcich už v 68 T-Centrách po celom Slovensku. Naším cieľom je spájať svet nepočujúcich s počujúcimi, a preto sme priniesli túto skúsenosť aj pre verejnosť v kurzoch posunkového jazyka. Spolu s občianskym združením Myslím chceme pripomenúť verejnosti Medzinárodný deň Nepočujúcich dňa 24. septembra v bratislavskom Auparku. Naviac, v  našej ponuke máme tiež zvýhodnené produkty pre Nepočujúcich – špeciálny paušál a zvýhodnený mobilný internet,“ hovorí šéf korporátnej komunikácie Slovak Telekom, a.s. Ján Kondáš.

Nadačný fond T-Mobile Slovensko Nadácie Pontis zmenil k 1. 7. 2010 integráciou spoločností Slovak Telekom, a.s. a T-Mobile Slovensko svoj názov a ďalej už bude fungovať pod názvom Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Pontis. Všetky doterajšie oblasti podpory fondu zostávajú nezmenené.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111