28. 04. 2023 Nadácia Pontis

Tipy na maľovanie a práce v interiéri počas Nášho Mesta

Naše Mesto nie je len o prácach v exteriéri. Organizácie často ocenia pomoc aj s prácami vnútri, ako je napríklad maľovanie alebo pokojne aj pokladanie kobercov. Ako im efektívne pomôcť?

„Zodpovednosť za naše okolie, spoločnosť či životné prostredie nám v Hornbachu nie je ľahostajná. Sme radi, že sa podujatie Naše Mesto zhoduje s hodnotami Hornbachu. Práve preto sme sa opäť rozhodli podporiť tých, ktorí sa neboja priložiť ruku k dielu a záleží im na pomoci mestám, komunitám, či okoliu,“ hovorí David Kolář, riaditeľ marketingu pre Hornbach Slovensko a Českú republiku.

Spoločnosť Hornbach okrem finančnej podpory pripravila pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky aj niekoľko užitočných rád, ako postupovať pri maľovaní interiéru či pokladaní koberca.

Ako na to: voľné kladenie koberca

  1. V miestnostiach do veľkosti 20 m2 možno kobercové podlahy s penovou rubovou stranou položiť voľne.
  2. Koberec rozbaľte na čistú podlahu.
  3. Ak sú potrebné dva pruhy, jeden pruh položte na druhý s presahom. Oba diely súčasne potom ostrým nožom odrežte pozdĺž oceľovej lišty.
  4. Hotové pruhy teraz spojte na rubovej strane jednostrannou lepenkou tak, aby vznikla jednotná plocha.
  5. Koberec nechajte v miestnosti aklimatizovať asi 12 hodín.
  6. Pozdĺž stien sa musí koberec zafixovať. Kvôli tomu sa na podlahu nalepí obojstranná lepiaca páska na koberce. Vrchný ochranný papier ešte neodtrhávajte.
  7. Teraz koberec zatlačte do hrán k stene a orežte.
  8. Nakoniec koberec odhrňte, strhnite ochranný papier z lepiacej pásky a koberec na ňu potom pritlačte.
  9. Dokončovacie práce: Na zakončenie okrajov koberca odporúčame plastové profily na nalepenie kobercových pásikov. Profily sa prichytia hmoždinkami na stenu. Prechody k iným podlahovým krytinám možno zakryť napr. mosadznými profilovými lištami. Hrany koberca sú tak chránené a preto nedochádza k ich strapkaniu.

Budete potrebovať: koberec, ostrý nôž, obojstrannú lepiacu pásku na koberce, plastové profily, hmoždinky.

Ako na to: maľujeme

  1. Pred maľovaním zakryte všetok nábytok maliarskou fóliou, ľahšie kusy nábytku je lepšie z miestnosti odpratať, ťažšie odsuňte do stredu miestnosti.
  2. Všetky časti steny, ktoré sa nebudú natierať, napr. podlahové lišty, okná a dvere, zalepte samolepiacou páskou a celú podlahu pokryte fóliou.
  3. Zo stien je potrebné pozmetať prach, pretože farba by na zaprášených plochách nedržala.
  4. U vápennej omietky je dobré previesť základný náter penetračným prostriedkom.
  5. Poškodené miesta vyrovnajte výplňovým materiálom. Pri pevných povrchoch stien stačí previesť základný náter zriedenou náterovou farbou.
  6. Aby ste dosiahli pravidelnú farebnú vrstvu, pred náterom valčekom vždy prejdite cez stieraciu mriežku.
  7. Maliarske práce začínajte vždy na strope. Všetky hrany a prechody najprv natrite plochým štetcom tak, že najprv nedotiahnete až do kraja a potom naneste farbu priamo na okraj. Tak dosiahnete presné hrany, pretože štetec lepšie priľne k povrchu.
  8. Plochy teraz natrite valčekom. Pracujte vždy spôsobom „mokrým do mokrého“, tzn. predbežný náter štetcom nesmie pred začatím práce s valčekom zaschnúť.
  9. Pri nátere stien nanášajte farbu valčekom najprv krížom krážom. Nepravidelný náter sa potom pri ďalšom pracovnom kroku vyrovná rovnými zvislými ťahmi valčeka.
  10. Ak chcete na strope a na stenách rozdielne odtiene, pred náterom polepte hrany už natretých plôch maliarskou samolepiacou páskou.
  11. Rada: Pri dlhších prestávkach vložte maliarske náčinie do igelitového vrecka a zatvorte ho, aby nezaschlo.
  12. Po ukončení práce vyčistite okraj vedra s farbou, nalejte do farby trochu vody, aby sa nevytvorila škrupina. Maliarske náradie dôkladne opláchnite vodou.

Budete potrebovať: plochý štetec, penetračný prostriedok, maliarsku farbu, samolepiacu pásku, maliarsky valček.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.