04. 07. 2013 Nadácia Pontis

Srdce pre deti pomohlo Števkovi kúpou kotla: V zime už bude mať teplo!

Števkovi veľmi chýba objatie a pohladenie mamičky, ktorá od nich odišla, keď mal len dva roky.

http://www.cas.sk/clanok/254727/srdce-pre-deti-pomohlo-stevkovi-kupou-kotla-v-zime-uz-bude-mat-teplo.html

Števko Horínek (6) žije v Chorvátskom Grobe (okr. Senec) len so svojím otcom Štefanom (56). Otec je na invalidnom dôchodku a rodina žije na hranici biedy. Srdce pre deti darovalo Horínkovcom nový kotol, vďaka ktorému budú mať v zime bezpečné kúrenie. Sami by si ho určite nemohli dovoliť. Nemajú totiž peniaze ani na školské potreby pre prváčika Števka. Vytúžený bicykel tak zatiaľ zostáva len chlapcovým snom. „Števko bol maličký, keď sme zostali na všetko sami. Jeho mama od nás odišla. Veľmi nás sklamala,“ s námahou vyslovuje krutú pravdu Števkov otec. „Viete, máme to ťažké, snažím sa, aby som bol synovi otcom aj matkou,“ dodáva statočný chlap, ktorý 34 rokov tvrdo pracoval v oblasti kovovýroby a zničil si zdravie. Chrbticu si poškodil do takej miery, že trpí bolesťami aj v sede. Musel podstúpiť niekoľko operácií a skončil na invalidnom dôchodku. Žijeme v hmotnej núdzi a počítame každý cent. Môžeme si kúpiť len najnutnejšie veci, a akoby toho nebolo dosť, v januári sa nám pokazil kotol a na nový by sme nikdy nenasporili,“ povzdychol si Štefan. Vďaka Srdcu pre deti, ktoré je charitatívnym projektom denníka Nový Čas spravovaným Nadáciou Pontis, dostane rodina nový kotol a už nebudú musieť bývať v zime.

Otec synčekovi varí a pečie

Štefan sa o chlapčeka stará najlepšie, ako vie. „Spolu sa učíme písať aj počítať. Veľmi rád mu varím a dokonca aj pečiem,“ hovorí hrdo milujúci otec. „Najradšej mám otcove posúchy,“ pochvaľuje si malý Števko, ktorý v septembri nastupuje do školy. Rodina však nemá ani na školské potreby pre prváčika. „Aby sme mohli kúpiť nejaké pomôcky, budem musieť železo a starý kotol odniesť do zberu,“ povzdychol si otec Štefan. Jeho synček bude mať o niekoľko dní narodeniny, no vysnívaný bicykel mu zrejme nepodaruje. „Peniaze nám chýbajú… Na narodeniny synčekovi niečo dobré uvarím a urobíme si skromnú oslavu,“ povedal na záver obetavý otec a v očiach sa mu zaleskli slzy.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111