24. 10. 2013 Nadácia Pontis

Rómom pomohli so stavbou domov študenti

Študenti Fakulty architektúry STU urobili Rómom projekty domov a pomohli im ich postaviť.

Čo majú spoločné študenti architektúry a Rómovia z malej obce Kojatice pri Prešove? Domy v rómskej osade stavali všetci spoločne!

Prvé domy stoja už po roku
V rómskej osade v Kojaticiach sa 22.októbra uskutočnil „Deň otvorených dverí“ na nových jednoduchých domoch, ktoré si miestni obyvatelia postavili svojpomocne. Projekty domov spolu s nimi vytvorili študenti Fakulty architektúry STU.
Nové domy si obyvatelia nielen postavili, ale podieľali sa aj na ich návrhu. Pre každé z troch obydlí bol vytvorený samostatný návrh participatívnym spôsobom. Projekty vytvorili architekti – dobrovoľníci z Fakulty architektúry STU, ktorí navštívili osadu počas workshopu v novembri minulého roku. Ani nie po roku už stoja v osade prvé domy.„Participatívna architektúra pri návrhu bývania v to kontexte sa na Slovensku ešte nevyskúšala. Veríme, že ak pri návrhu domu zohľadníme konkrétne potreby jeho obyvateľov, vytvoria si k nemu pozitívny vzťah,“ hovorí Michal Sládek, koordinátor programu bývania, doktorand Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

„Prvá etapa výstavby je tesne pred dokončením. V nasledujúcej sezóne plánujeme postaviť ďalšie štyri objekty a venovať sa aj verejnému priestoru a infraštruktúre,“ dodáva Sládek.
Pozemok sa prenajíma od obce
Projekt zastrešuje nezisková organizácia Člověk v tísni Slovensko v rámci Programu bývania. Tento program sa dlhodobo venuje hľadaniu alternatívnych riešení problému nevyhovujúceho bývania v rómskych osídleniach, ktoré by sa dali využiť v rôznych lokalitách Slovenska. Bývanie v Kojaticiach však nie je zadarmo.
Rodina musí najskôr vstúpiť do jednoročného sporiaceho programu. Ak preukáže schopnosť odkladať si peniaze, získa mikropôžičku vo forme materiálu a môže si pod odborných dohľadom svoj dom postaviť. Pozemok si musí riadne prenajať od obce. Starosta obce Anton Aštary verí, že sa pridajú aj ďalšie rodiny.

Projekt v Kojaticiach je výsledkom širokej spolupráce neziskovej organizácie Člověk v tísni Slovensko a miestnej samosprávy s mnohými partnermi. Projekt podporil Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácií Pontis a aj Vysoká škola sv. Alžbety. Fakulta architektúry Slovenskej technickej Univerzity prispela odborne – jej študenti sa zapojili ako dobrovoľníci do prípravy projektov obydlí a aj do samotnej výstavby. 

. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.