02. 12. 2012 Nadácia Pontis

Príbehy malých bojovníkov dojali celé Slovensko!

Silné príbehy malých bojovníkov, ktorí sa postavili svojmu ťažkému osudu.

Silné príbehy malých bojovníkov, ktorí sa postavili svojmu ťažkému osudu. Zvíťaziť však dokážu len s pomocou dobrých ľudí… Nadačný program Nového Času pomohol už stovkám chorých detí a ich rodinám v núdzi. Toto sú príbehy niektorých z tých, ktorým Srdce už pomáha…

MARTIN JOPPA (15) 
Nadaný hokejista bez nôh Dojímavý je príbeh mladého hokejistu Martina Joopu (15), ktorého opitý vodič svojou bezohľadnou jazdou pred siedmimi rokmi pripravil o obe nohy. Jeho sny o kariére hokejového brankára sa však nerozplynuli a svojej vášni sa neprestal venovať. „Aj keď nemám nohy, budem hokejista!“ tvrdil krátko po úraze. Preto sa začal venovať sledge hokeju, pri ktorom hráči sedia na špeciálnych sánkach, na ktorých sú upevnené korčuliarske nože. Srdce pre deti sa rozhodlo Martina v jeho úsilí podporiť a darovalo mu hokejové sledge sane.

NATÁLKA RELLOVÁ (15) 
Upadla do bdelej kómy „Dcérka bola veselé dievčatko, celé roky jej nič nebolo,“ hovorí jej mama. Raz u kamarátky Natálka odpadla, skončila v nemocnici, kde sa ju po dvoch dňoch v umelom spánku podarilo lekárom prebrať. „Mysleli sme si, že otvorí oči a niečo povie, no nestalo sa tak. Vyšetrenia ukázali, že má ťažké poškodenie mozgu.“ Jej stav sa po prevoze domov zlepšil, reagovala na podnety, často sa smiala. Predčasom sa však objavili kompikácie a opäť ju museli hospitalizovať v nemocnici.

SAMKO TÓTH (3) 
Bojuje s rakovinou Keď sa malému Samkovi na krku objavila hrčka, lekári ho začali liečiť na angínu. Až po štyroch mesiacoch zistili, že chlapec trpí zákernou rakovinou. A tak Samko skončil na detskej onkológii, kde ho okamžite operovali a nasadili mu chemoterapiu. Samkov otec Tomáš chodí chlapčeka navštevovať do nemocnice do Bratislavy len cez víkendy. „Je to ťažké, rád by som bol so Samkom čo najviac, no počítame každé euro. Keď môžem, prídem za nimi do nemocnice, ale nemám peniaze na zbytočné cestovanie,“ hovorí Samkov otec. 

TOMÁŠKO KUPEC (2) 
Potrebuje rozhýbať svaly Už vďaka vlaňajšej zbierke mohol malý pacient absolvovať špeciálnu rehabilitáciu. Liečba usmievavému blondiačikovi pomohla. Predtým nevládal sám bez asistencie chodiť, ani sa posadiť. Dnes už sám lezie štvornožky. Pre Tomáškovu rodinu je to veľký úspech a všetci veria, že raz bude sám chodiť. Chlapcovi zostáva nádej v podobe ďalších rehabilitácií. Tie sú však finančne veľmi náročné a bez pomoci by si ich rodina Kupcovcov nemohla dovoliť. 

BARBORKA OROLÍNOVÁ (12) 
Chcela by sa raz so sestrou bicyklovať Srdce pre deti venovalo rodine malej Barborky dvojtýždňový pobyt, ktorý jej má pomôcť postaviť sa na nohy. Malá školáčka trpí od jedného roka detskou mozgovou obrnou. „Keď sa narodila, bola úplne zdravá a nič jej nechýbalo. Ako však rástla, tým menej sa hýbala. Nevedela sama sedieť,“ opisuje mama chorého dievčatka Silvia. Nasledoval kolotoč vyšetrení, ale aj rehabilitácie a operácie s jediným cieľom, aby Barborka dokázala chodiť. Vďaka finančnej pomoci malá pacientka absolvovala v Piešťanoch špeciálne cvičenia s kozmickým oblekom a pobyt v hyperbarickej komore, ktoré by jej mali naštartovať svaly. Stále existuje nádej, že raz bude chodiť. Najväčšou motiváciou je jej mladšia sestra, s ktorou by sa chceli ísť bicyklovať bez toho, aby museli Barborku pridŕžať rodičia. 

KLÁRA OLÁHOVÁ (39)
Nevzdáva sa kvôli deťom 
Manželom Kláre a Róbertovi Oláhovcom sa nedarilo počať vysneného potomka. Po 18 rokoch, keď to už obaja najmenej čakali, im osud nadelil nie jedno, ale hneď tri deti súčasne. Narodili sa im Pamela, Robin a Róbert, ktorým diagnostikovali astmu. Okrem toho sociálne slabšia rodina musela čeliť veľkým dlhom. Projekt Srdce pre deti im pomohol zveľadiť ich príbytok a ako dar dostali aj ojazdené auto. Keď sa zdalo, že sa blýska na lepšie časy, zasiahla ich ďalšia rana. Matke diagnostikovali rakovinu. Je slabá, ledva chodí, no kvôli deťom sa nevzdáva a odhodlane bojuje so zákernou chorobou. 

MARTINKO KUPEC (6) 
Akýkoľvek vírus ho môže zabiť Martinko trpí nevyliečiteľnou diagnózou LouisBarovej syndróm. Táto zákerná choroba má okolo osemsto mutácií a postihuje nervové bunky, následkom čoho chlapcovi postupne odchádzajú svaly. Správne dávkovanou rehabilitáciou by sa priebeh jeho ochorenia spomalil. Nič iné si neželajú ani Martinkovi najbližší. „Jeho imunita je oslabená na minimum a akýkoľvek vírus ho môže zabiť. V jeho telíčku skôr či neskôr vypukne rakovina, no najhoršie je, že pri tejto smrteľnej chorobe nesmie ísť na žiadne röntgenové vyšetrenia, ožarovania či chemoterapiu,“ hovorí so slzami v očiach jeho mama Ľudmila. Srdce pre deti už raz uhradilo chlapcovi pobyt v rehabilitačnom centre. Odvtedy sa mu chôdza viditeľne zlepšila, no ešte jedna rehabilitácia by Martinkovi veľmi pomohla. 
Pomôcť môžete aj vy! Sme silní, a preto sme sa rozhodli pomáhať! Nový Čas pokračuje v boji na pomoc chorým a deťom v tiesni na Slovensku! Už 6 rokov zverejňujeme neľahké osudy pacientov a stojíme pri nich v liečbe. Nový Čas pomáha deťom prostredníctvom svojho charitatívneho programu Srdce pre deti, ktorý spravuje v spolupráci s Nadáciou Pontis. Pomôcť môžete aj vy! Prostredníctvom prázdnej darcovskej SMS v hodnote 5 € poslanej na číslo 871. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111