15. 01. 2013 Nadácia Pontis

Otvorili prvý internát pre autistické deti

Prešovské centrum je jediné svojho druhu na Slovensku, stálo 360­tisíc eur.

Srdce pre deti pomohlo. V Prešove otvorili prvú internátnu školu pre autistické deti. Starajú sa tu o ne 24 hodín denne. Internát, ktorý je súčasťou väčšieho autistického centra, využíva zatiaľ 6 detí. Komplex, do ktorého patria aj škôlka, škola s dennou dochádzkou a poradenské centrum, však spolu navštevuje až 300 detí z celého Slovenska. K jeho vytvoreniu prispelo sumou 29 600 eur Srdce pre deti, ktoré je charitatívnym programom denníka Nový Čas spravovaným Nadáciou Pontis
Internátnu školu otvorili len pred niekoľkými dňami. „Má kapacitu 16 detí. Zatiaľ do neho svoje deti prihlásili 6 rodičia. Predpokladáme však, že onedlho sa pridajú ďalší,“ povedala riaditeľka centra pre autistické deti Eva Turáková. V centre sa jeden odborný pracovník venuje dvom deťom. „Internátnu state starostlivosť poskytujeme hlavne preto, aby deti neboli vystresované neustálou dochádzkou. Nestaráme sa totiž len o deti z Prešovského kraja, prichádzajú k nám z celého Slovenska. Za stravu, ubytovanie aj pedagogický dohľad zaplatia mesačne 150 eur,“ objasnila E. Turáková. Každé dieťa má v internáte vlastný režim, pretože všetky potrebujú individuálny prístup. „Po škole deti zvyčajne relaxujú, idú sa prejsť von, ale väčšina z nich najradšej kreslí,“ dodala pedagogička. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111