22. 04. 2012 Nadácia Pontis

Nestratiť sa na Slovensku

Na webe sa objavila petícia Dobré noviny.

http://s.sme.sk/r-rss/6348318/komentare.sme.sk/nestratit-sa-na-slovensku.html

Chce vyvolať diskusiu o médiách, pretože spravodajstvo prestáva byť vyvážené, čoraz viac pribúda informácií o násilí, nehodách a ľudskom nešťastí, pričom pozitívne informácie o úspechoch významných i bežných ľudí sa dostávajú na okraj diania. Karel Čapek vo svojej Chvále novín pred 80 rokmi napísal: „Svět novin je udělán ze samých výjimečných událostí. Je-li řeč o domu, tedy se tam nepraví, že dům stojí, nýbrž že hoří nebo se zřítil nebo je aspoň největší na světě nebo se vůbec nějakým způsobem vyznamenal mezi všemi domy, co jich kde je.“

V študentskom časopise Echo, kde sme ho citovali a obhajovali naše právo kritizovať, sme k tomu vtedy (v roku 1966…) dodali: treba poukázať na to, že: a/ „horí“,. b/ kde „horí“, c/ prečo „horí“, d/ kde sú hasiči, e/ kto má kľúče od zbrojnice. Aj dobré správy môžu byť atraktívne. Štyria nevidiaci, dve ženy a dvaja muži, za šesť dní navštívili Košice, Poprad, Liptovský Mikuláš a Žilinu. K dispozícii mali iba slepecké paličky, vodiace psy a opis trasy na diktafóne. Projekt Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím vznikol vďaka Dobrej krajine, darcovskému portálunadácie Pontis, prispeli k nemu aj mladí herci. Chceli sme to skúsiť, hovoria účastníci unikátneho projektu, bola to výzva. Zvládli ju. Minulý týždeň vyšiel v New York Times článok o diskusiách medzi politikmi a expertmi na bratislavskom bezpečnostnom fóre Globsec, o ktorom pred pár rokmi nik nechyroval. V Brazílii na konferencii členských štátov iniciatívy Otvorené vládnutie vyslovili Slovensku uznanie za dosiahnutý pokrok v plnení záväzkov, čo osobne konštatovala aj Hillary Clintonová. V týchto dňoch tisíce dobrovoľníkov čistili Slovensko a nazbierali hory odpadu. Slovart vydal nádhernú knihu od Ivana Jančára a Lee Karpiscakovej 100 nepublikovaných diel Kolomana Sokola vrátane neznámych aktov. Do zbierky pozoruhodných slovenských filmov pribudol eŠteBák Juraja Nvotu. Iste, prišli aj iné správy. Tomáša Janovica a jeho ženu vraj fyzicky napadol Drahoslav Machala, známy nielen svojimi textami, ale aj krycím menom Pamír. Prezident Ivan Gašparovič sa podľa jeho hovorcu rozhodol neodsúdiť nenávistné pokriky na štadiónoch. Dúfajme, že útok spravodlivo vyšetria. A že pán prezident si to ešte rozmyslí – veď je to hlava štátu, najvyššia formálna autorita. Verme, že či už vidíme, alebo nie, na Slovensku sa nestratíme.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111