30. 09. 2022 Zodpovedné podnikanie

Máme za sebou druhý dročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky

Fond pre transparentné Slovensko v spolupráci s Fondom investigatívnej žurnalistiky pri Nadácii otvorenej spoločnosti po druhý raz zrealizovali v dňoch 23. – 25. 9. 2022 druhý ročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky, ktorého sa zúčastnilo 11 novinárov a novinárok z 8 redakcií z celého Slovenska.

Vzdelávací program bol tematicky zameraný na oblasti, s ktorými sa investigatívny novinár stretáva pri svojej každodennej práci. O svoje skúsenosti sa podelili Martin Turček (Aktuality.sk), Lukáš Diko (Investigatívne centrum Jána Kuciaka), Peter Kunder (Aliancia Fair-play), Adriana Homolová (investigatívna platforma Follow the Money) a ďalší. Účastníkom a účastníčkam odovzdali nové poznatky v témach, ako sú práca s otvorenými zdrojmi, editovanie informácií, slobodný prístup k informáciám, dátová analytika či kybernetická bezpečnosť novinárov.

Okrem série odborných workshopov mali účastníci možnosť rozšíriť svoje kontakty o kolegov z iných redakcií, mohli diskutovať s lektormi o problémoch, s ktorými sa pri svojej práci stretávajú a získať tipy, ako svoje hypotézy premeniť na články a reportáže.

Cieľom Akadémie je poskytnúť investigatívnym novinárom priestor na prehĺbenie ich poznatkov, poskytnúť im sumár informácií, ktoré im pomôžu pracovať efektívnejšie. Zároveň nezabúdame, že dôležitá je aj ich právna a kybernetická bezpečnosť. Uvedomujeme si naratív, ktorý sa v spoločnosti šíri o práci novinárov, o to dôležitejšie je pre nás vytvoriť priestor, kde majú novinári možnosť naprieč redakciami spolu diskutovať, vymieňať si skúsenosti a kontakty. Je dôležité budovať spoločnosť, v ktorej sa novinár nemusí báť vykonávať svoju prácu a odhaľovať kauzy,‟ povedala Martina Hmírová, koordinátorka akadémie.

Okrem vzdelávacieho programu a networkingu akadémia ponúka absolventom možnosť uchádzať sa v uzavretej grantovej výzve o podporu vo výške 2 000 EUR na svoje investigatívne projekty. Žiadosti o grant vyhodnotí nezávislá výberová komisia. Úspešný uchádzač získa okrem finančnej podpory aj odborného mentora, ktorý mu pomôže s prípravou projektu.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111