28. 01. 2014 Zodpovedné podnikanie

Flexibilita v práci láka špičkových pracovníkov

Vďaka flexibilnej práci majú firmy možnosť prilákať si a udržať skvelých zamestnancov.

Pri flexibilite nezáleží na mieste a čase práce,ale na výsledkoch ©Nanny snowflake/flickr.com

Podnikatelia na Slovensku zisťujú, že flexibilná práca je často rozhodujúcim faktorom pri prijatí alebo odmietnutí pracovnej ponuky. Až 78 % z nich uvádza, že by si z dvoch podobných pracovných pozícií vybrali tú, ktorá ponúka možnosť flexibilnej práce. V najnovšom prieskume spoločnosti Regus, ktorá je globálnym poskytovateľom pracovných miest, 71 % respondentov potvrdzuje, že flexibilná práca podporuje zamestnancov, aby neopustili svoje pracovné miesto.

Nábor je nákladný proces, ktorý by mnohé firmy s nadšením obmedzili. Podľa odhadov asociácie CPID sú náklady na odchádzajúceho zamestnanca 4 625 libier, pričom v prípade manažérov a odborníkov sa táto suma zvyšuje na 5 000 libier.¹ Prioritou viac než tretiny firiem je udržanie zamestnancov.² Aké opatrenia by mali podniknúť, aby sa im podarilo obmedziť náklady na prijímacie procesy a tiež prilákať a udržať špičkových zamestnancov? Flexibilná práca podľa respondentov ponúka riešenie všetkých troch otázok.

Prieskum, ktorý zisťoval názory viac než 20 000 hlavných výkonných riaditeľov a majiteľov firiem z viac než 95 krajín, potvrdzuje, že na Slovensku by sa mohla flexibilná práca využiť na zníženie fluktuácie zamestnancov (a tým pádom aj na zníženie nákladov pracovných agentúr). Až 65 % opýtaných totiž označilo flexibilnú prácu ako výhodu, ktorá priláka najväčšie talenty.

Prieskum okrem toho dokázal aj nasledujúce skutočnosti:

• 74 % respondentov tvrdí, že zamestnanci, ktorí dostanú možnosť flexibilnej práce, sú lojálnejší,

• 58 % zamestnancov by naozaj odmietlo pracovnú ponuku, ktorá vylučuje flexibilnú prácu,

• 54 % opýtaných sa vyjadrilo, že na svojej predchádzajúcej pracovnej pozícii by ostali dlhšie, ak by mali možnosť flexibilnej práce.

„Nábor a udržanie najväčších talentov je už dlhé roky prioritou úspešných firiem, no nie všetky spoločnosti si môžu dovoliť obrovské prémie či štedré platy, aby ostali konkurencieschopné,“ povedal Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre región strednej a východnej Európy. „Eliminovanie fluktuácie je taktiež veľmi dôležité, aby sa firmy vyhýbali nákladom na pracovné agentúry a problémom, súvisiacim so začiatkom náborového procesu.“

„Flexibilná práca, ktorá je nákladovo výhodnejšia než klasická práca v kancelárii, ponúka atraktívne výhody v podobe menšieho stresu a lepšej rovnováhy medzi prácou a osobným životom pre existujúcich aj perspektívnych zamestnancov. Tiež ponúka cenovo nenáročný spôsob, ako prilákať a udržať si špičkových pracovníkov. Okrem toho je úžasné, akou dôležitou sa stala výhoda flexibilnej práce. Mnohí respondenti si totiž naozaj vyberajú prácu podľa toho, či im túto možnosť zamestnávateľ ponúkne,“ dodal Doggen.

 

¹CIPD, Staff retention is not only about money, október 2005

²East or West, Mature or Emerging, it is all about a sustainable future, Regus, október 2013.

 

Zdroj: regus.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.
×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.