14. 12. 2012 Zodpovedné podnikanie

Flexi Liptov za udržanie zamestnanosti v regióne

Firmy na Liptove si vymieňajú zamestnancov, aby tak predišli prepúšťaniu.

Zvýšiť flexibilitu pracovného trhu a znížiť nezamestnanosť na Liptove je cieľom projektu Flexi Liptov. Jeho podstatou je požičiavanie si zamestnacov podľa toho, ktorá firma ich viac potrebuje. Zatiaľ sa doň zapojili tri elektrotechnické spoločnosti v Liptovskom Hrádku, Ceragon Networks, s. r. o., Eltek, s. r. o., a Seidel Slovakia, s. r. o.

„Cieľom projektu je, aby v prípade výkyvov výroby či organizačných zmien nebolo jedinou alternatívou rozrastanie radov nezamestnaných na úradoch práce,“ povedal autor projektu Jaroslav Grygar zo spoločnosti Ceragon Networks a dodal, že chcú postupne rozširovať hranice tohto projektu.

Ceragon Networks využíva túto možnosť najmä teraz, v decembri, kedy potrebujú nárazovo zamestnať viac ľudí. Vyhnú sa tak dočasnému zamestnávaniu na nevýhodné dohody cez agentúry. Výhodou projektu je zároveň to, že v prípade organizačných zmien v niektorej zo spoločností sa zamestnanec nemusí prihlásiť na úrade práce, ale môže pracovať na podobnej pozícii v inej spoločnosti. Efektívna komunikácia a spolupráca zamestnávateľov je pre úspech projektu kľúčová.

Projekt, ktorý podporuje aj samospráva, vítajú ako zamestnanci, tak i úrad práce v Liptovskom Mikuláši či elektrotechnická priemyslovka v Liptovskom Hrádku, ktorá sa tiež zapojila.

„S ponukou na výmenu, ktorú som dostal, som ihneď súhlasil. Bola to pre mňa lepšia možnosť, inak by som musel čerpať nútenú dovolenku. Na druhej strane som pomohol aj firme, v ktorej som predtým pracoval, keďže v tom čase pre mňa práca nebola. Veľkým prínosom boli aj nové pracovné skúsenosti, ktoré som získal,“ povedal jeden z prvých “požičaných” zamestnancov Michal Hnila.

Zdroj: liptov.sme.sk

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111