14. 09. 2012 Nadácia Pontis

Firmy broja proti novým tendrom

Firmy so zahraničným kapitálom u nás začínajú brojiť proti zmenám vo verejnom obstarávaní z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka

Bratislava – Firmy so zahraničným kapitálom u nás začínajú brojiť proti zmenám vo verejnom obstarávaní z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Medzi prvými sa ohlásila Švédska obchodná komora, ktorá u nás zastupuje stavebnú spoločnosť Skanska. Komore prekáža viacero vecí, najviac zadávania zákaziek nad 10 miliónov eur napriamo, a to cez takzvané strategické zákazky. Práve pod ne patrí aj výstavba. „Novela, tak ako je daná do pripomienkovacieho konania, predpokladá predvýber uchádzačov v prípade strategických zákaziek z firiem evidovaných v národnom registri, čo vedie k diskriminácii zahraničných uchádzačov,“ vraví predseda Predstavenstva Švédskej obchodnej komory na Slovensku Radoslav Simon. Svoje pripomienky podľa informácií HN chystá aj americká obchodná komora, Business Leaders Forum, či nemecká obchodná komora.

Dotkne sa viacerých stavbárov Stavbári zo Skansky, ako aj rakúsky Strabag však zmeny v tendroch nekomentujú, odkázali na Zväz stavebných podnikateľov Slovenska. Ten už svoje pripomienky chystá. Rovnako zväzu prekážajú strategické zákazky. „Takto formulovaná zmena môže ohrozovať hospodársku súťaž. Z nášho pohľadu totiž firmy oslovené na základe trhu sú zvýhodnené pred tými, ktoré neboli identifikované. Je to bez ohľadu na to, že sa môžu do súťaže následne prihlásiť,“ konštatoval prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč. Ku kritikom sa pridáva aj šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš. Obstarávatelia podľa neho budú mať príliš voľné ruky vybrať si súťažiacich bez toho, aby existovali jasné kritériá výberu a jasné definovanie toho, čo konkrétne sa ide nakupovať. „Tak sa možná diskriminácia ani nemôže namietať.“ Nielen strategické zákazky sa však niektorým odborníkom nepáčia. Švédom prekážajú aj pokuty, ktoré Kaliňák navrhuje. Pokuta do 5-tisíc eur za to, že neuvedú svojho subdodávateľa v súťaži, sa im zdá nezmyselne vysoká. Podľa nich by štát mal najprv firmu na chybu upozorniť. Nepáči sa im ani to, že po podaní ich námietky na Úrad pre verejné obstarávanie sa bude môcť v súťaži pokračovať naďalej. Práva stavebných firiem tak podľa švédskej komory budú ohrozené. Teraz totiž, ak firma podá námietku, tak v súťaži sa nepokračuje a čaká sa na rozhodnutie tendrového úradu. Ako sa k týmto pripomienkam rezort vnútra postaví, nespresnil. „Pripomienkové konanie končí zajtra (dnes, pozn. HN) a po jeho skončení sa začneme pripomienkami zaoberať,“ povedala vedúca komunikačného odboru ministerstva Ingrid Stanová. Kaliňák sa bráni Podľa bývalého poradcu expremiérky Ivety Radičovej Ondrej Matej (SDKÚ-DS) sa firmy bránia pred diskrimináciou. „Ak sa zmeny schvália, môže dôjsť k žalobám od firiem. Poprieme totiž jednu zo základných zásad v Európskej únii, a to pohyb tovaru.“ Kaliňák pritom návrh zo svojej dielne obhajuje. Podľa neho cieľom strategickej zákazky je verejná kontrola a kvalitní a dôveryhodní dodávatelia.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111