06. 03. 2012 Nadácia Pontis

Eduško sa opäť usmieva a odkazuje: Marek, už začínam byť zdravý

Edko Deák (4), vyhráva boj so zákernou chorobou.

http://www.cas.sk/clanok/218643/edusko-sa-opat-usmieva-a-odkazuje-marek-uz-zacinam-byt-zdravy.html

Azda najväčší fanúšik slovenského kapitána Marka Hamšíka a nádejný futbalista zo Ždane pri Košiciach, Edko Deák (4), vyhráva boj so zákernou chorobou. 
Liečba zhubných nádorov v jeho hlavičke prebieha po novembrových problémoch úspešne a podľa odborníkov sa vyhliadky na jeho uzdravenie zvyšujú každým dňom! Eduško Deák (4) si v nemocnici našiel veľa nových kamarátov, ktorých tiež baví futbal. Teraz je však už rád, že je doma. „Od tety z našej dediny som dostal bábku Hamšíka, ktorú sama vyrobila. Dávam s ňou góly súperom. Markovi odkazujem, že už konečne začínam byť zdravý,“ teší sa malý pacient, ktorému pred približne dvomi rokmi zistili zhubné nádory v mozgu. Eduško s bábkou Marka Hamšíka. Náš futbalový kapitán je jeho veľkým vzorom. Jeho rodičia Melánia (37) a Cyril (41) spolu s lekármi ihneď pristúpili k náročnej a opakovanej liečbe. Nikdy sa nevzdávali, vždy verili, že ich milovaný synček chorobu porazí. Bojovník Edko sa stal jednou z tvárí charitatívneho projektu Srdce pre deti, ktorým Nový Čas a Nadácia Pontis pomáhajú chorým a trpiacim ratolestiam. Vďaka Novému Času sa stretol aj so svojím veľkým idolom. Futbalista Marek Hamšík ho navštívil doma v Ždani a daroval mu loptu s podpisom. Populárny športovec sa aj naďalej intenzívne zaujíma o jeho zdravotný stav. Eduškovi sa vlani výrazne pohoršilo, ale to je už, našťastie, minulosťou. „V novembri mal katastrofálne výsledky. Odpadával a necítil sa dobre. Ďalšia dávka chemoterapie však našťastie zabrala a magnetická rezonancia naznačila výrazné zlepšenie. V hlavičke už nemá žiadne ložisko a malé zvyšky nádorov ostali už len v mieche,“ teší sa Edkova mama Melánia. Synček sa cíti už oveľa lepšie a neustále sa zaujíma najmä o futbal. „Nikdy sa netreba vzdávať. Vždy sme verili lekárom, že celá tá náročná liečba má zmysel. U nás sa všetko krúti len okolo jeho zdravia a futbalu. Edko má veľkú chuť do života. Už sa cíti v pohode a my s ním. Čo si môžeme viac želať?“ dodal Cyril, otec malého veľkého bojovníka.

Úspešná liečba

„Len na východnom Slovensku každý rok pribudne vyše 50 nových onkologických ochorení. Mnohé stavy sú veľmi ťažké, no medicína pokročila a približne v 80 % prípadov je liečba účinná,“ povedala primárka košickej detskej onkológie Irina Oravkinová. Na tomto oddelení lekári oznámili Edkovým rodičom dobrú správu o liečbe ich syna, ktorá uňho konečne zabrala.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111