08. 10. 2012 Filantropia

Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach sme darovali inkubátor

Špeciálny prenosný inkubátor pomôže stovkám novorodencov.

Špeciálny inkubátor v košickej nemocnici odovzdala šéfredaktorka Nového Času Júlia Kováčová

Detská fakultná nemocnica v Košiciach dostala vďaka Srdcu pre deti špeciálny prenosný inkubátor, ktorý bude slúžiť na prevoz novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou a pre novorodencov v kritickom zdravotnom stave. Inkubátor pomôže zachrániť životy stoviek detí, ktoré sú v ohrození.

„Starší model, ktorý v nemocnici používali posledných 10 rokov pri transportoch, bol starý a jeho technický stav nezodpovedal súčasným podmienkam,“ vysvetľuje Mária Hrčková, programová koordinátorka Nadácie Pontis. Len v tomto roku už z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach previezli v inkubátoroch takmer 130 detí. Nový inkubátor v hodnote 32-tisíc eur bude slúžiť na prevoz novorodencov z Prešovského a Košického kraja na vysokošpecializované pracoviská do Bratislavy a do Košíc.

Pomáha pri urgentných prevozoch

Detská fakultná nemocnica v Košiciach zabezpečuje 24-hodinovú leteckú a pozemnú transportnú službu. „Vďaka urgentným prevozom detí v kritickom stave dáva nádej na ich uzdravenie,“ dodáva M. Hrčková. Prostredie, v ktorom sa novorodenci ocitnú v prvých minútach po narodení, je kľúčové pre ich život. Nový inkubátor im zabezpečí stabilitu teploty a primeranú vlhkosť vzduchu potrebnú pre nezrelé pľúca. Takisto umožňuje monitorovať EKG, tlak a počet dychov novorodenca. Bez takejto špecializovanej starostlivosti by mohlo dôjsť k trvalému poškodeniu pľúc, nervovej sústavy, zhoršenej činnosti srdca a k nezvratnému poškodeniu zdravia novorodenca. Vďaka podvozku je tiež oveľa bezpečnejší pri prevozoch.

Srdce pre deti pomohlo aj nemocniciam

Srdce pre deti je charitatívny projekt denníka Nový ČasNadácie Pontis. V roku 2012 nasmeroval svoju pomoc aj do detských nemocníc. V rámci grantového programu Srdce pre deti v nemocniciach podporil okrem Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach dvoma prístrojmi aj Destkú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave.  

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111