25. 04. 2017 Filantropia

COrvus – aplikácia pre nevidiacich vytvorená nevidiacimi

Ovládanie dotykových telefónov je dnes pre nevidiacich a slabozrakých oveľa jednoduchšie.

Zdroj: corvuskit.com

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako môžu nevidiaci a slabozrakí ovládať dnešné dotykové telefóny? Sú totiž stavané tak, že reagujú na dotyk na presnom mieste. To môže byť pre človeka so zrakovým postihnutím obrovská prekážka. Nezisková organizácia Stopka vyvinula sadu aplikácií COrvus,  ktorá im tíeto bariéry pomôže odstrániť, a s ktorou sa stali aj finalistami prestížnej súťaže StartupAwards.sk 2016 v kategórii Society.

Nevidiaci nevidiacim

Sada aplikácií je dielom vývojárov, ktorí dokonale chápu potreby ich používateľov – sami k nim totiž patria. Vývoj vedie nevidiaci programátor Peter Lecký, ktorý niekoľko rokov pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave ako jeden z mála odborníkov na prístupnosť aplikácií. So svojím tímom vytvorili COrvus Prostredie pre OS Android.  Ide o špeciálne navrhnutú domovskú obrazovku prispôsobenú pre potreby nevidiacich, napríklad veľkosťou písma či rôznymi funkciami. Medzi ne patrí, samozrejme, telefonovanie a smskovanie, no taktiež aj kalendár, pripomienky či budík. To nevidiacim urýchli ovládanie dotykového telefónu.  

Zdroj: mojandroid.sk

Ďalšou časťou je COrvus Čítač, ktorý podstate napomáha technicky zručnejším používateľom. Prostredníctvom hlasu im poskytuje možnosť odčítať a ovládať systémové dialógové okná oznamujúce napríklad stav batérie, prepínanie do letového režimu či priame vypínanie telefónu.

Moderný dizajn nemá byť bariérou

COrvus sa od ostatných aplikácií pre nevidiacich odlišuje tým, že ako jedna z mála v sebe spája viaceré funkcie telefónu. Iné aplikácie nevytvárajú prostredie pre celý operačný systém, len pre tú-ktorú funkciu. COrvus je jedinečný vďaka svojej jednoduchosti.

Tento projekt môže fungovať aj vďaka podpore 30 000 € z Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

Bližšie informácie ku COrvus aplikácii nájdete na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111