14. 01. 2012 Nadácia Pontis

Chlapci dostali vysnívané kúpeľne

Chlapci dostali vysnívané kúpeľne

Srdce pre deti pomohlo ťažko postihnutým Martinkovi (4) a Viktorovi (15)

TRNOVEC NAD VÁHOM – Martinko Prešinský (4) z Trnovca nad Váhom (okr. Šaľa) sa z novej kúpeľne teší spolu s mamou Veronikou (32), so sestričkou Natálkou (12) a s babkou. Zo štvorčlennej rodiny sú až traja vážne zdravotne postihnutí. Martinko (4) má detskú mozgovú obrnu a je mierne mentálne postihnutý. Pohybovať sa dokáže len lozením po štyroch, pričom stále musí používať plienky. Jedinou zdravou v rodine je jeho sestrička Natálka (12). Toaletu mali predtým na dvore a po pitnú vodu si museli chodiť až pol kilometra. Veľmi túžili po tom, aby mohli žiť ako iní ľudia. Z celkového príjmu 400 * mesačne si to však nemohli dovoliť. „Sme veľmi šťastní, že sme sa na záver roka mohli tešiť z vecí, po ktorých sme tak moc túžili,“ so slzami v očiach ďakovala Martinkova mamička Veronika. „Konečne máme do domu zavedenú vodu, kanalizáciu, zateplenú kúpeľňu s novým obkladom, plastovým oknom a opravenou elektrinou. Veľmi by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli. Náš život sa obrátil o 180 stupňov k lepšiemu,“ dodala dojatá matka. 

Už sa netlačíme ako barbíny

NOVÉ ZÁMKY – Telesne postihnutého športovca Viktora Keményho (15) nová kúpeľňa so sprchovacím kútom veľmi potešila. „Sníval som o sprchovacom kúte vo väčšej kúpeľni, lebo tá naša bola ako pre barbíny,“ poznamenal so šibalským úsmevom Viktor, ktorý len s kýptikmi rúk preplával jazero Balaton. Tento statočný chlapec sa naučil plávať v siedmich rokoch a už v trinástich pokoril najznámejšie maďarské jazero! V súčasnosti sa jeho myšlienky uberajú najmä smerom k paralympijským hrám v Londýne, na ktorých by sa chcel zúčastniť. Limit pre štart na 100 m prsia už splnil. Jeho mama Beáta (45) je naňho právom hrdá. Veľmi ju teší, že nová kúpeľňa jej synovi významne uľahčí život. Pre dospievajúceho chlapca je dôležité, že môže používať sprchu a toaletu bez cudzej pomoci. „Kúpeľňa je krásna. Teším sa, že mám samostatný sprchovací kút aj špeciálny záchod,“ zdôraznil šťastný Viktor. „Teraz je nielen väčšia, ale je v nej aj opravená elektrina a znížený strop. Ďakujeme, že ste nám pomohli,“ povedala na záver Beáta Keményová.

Poznáte dieťa, ktoré potrebuje pomoc?

Nový Čas pokračuje v pomoci chorým a trpiacim deťom na Slovensku! Ak poznáte dieťa vo vašom okolí, ktoré potrebuje nutne pomoc, napíšte o jeho ťažkom životnom osude na e-mail Nadácie Pontissrdcepredeti@nadaciapontis.sk. Tá v spolupráci s Novým Časom bude po celý rok pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111