08. 11. 2012 Zodpovedné podnikanie

Automobilky podporujú alternatívnu mobilitu

Zdieľanie auta sa stáva vo svete čoraz populárnejšou formou cestovania.

© themarathonrelay.com

Nielen mestá ako Viedeň, Barcelona či New York vymýšľajú spôsoby, ako podporiť alternatívnu dopravu v prospech čistejšieho vzduchu a príjemnejšej atmosféry pre obyvateľov. A podpora takejto dopravy sa už vôbec nemusí obmedzovať len na verejné požičovne mestských bicyklov.

Car-sharing, alebo zdieľanie auta, sa stáva čoraz populárnejšou formou ako výhodne cestovať a zároveň menej zaťažovať životné prostredie. Zatiaľ čo v našich končinách sa na zdieľaní auta dohodnú pasažieri po individuálnej linke, alebo im v tom pomôže firma prostredníctvom aplikácie na intranete (napr. Slovak Telekom, Orange či Slovnaft), v Západnej Európe či na americkom kontinente túto „zelenšiu politiku“ podporujú samotné automobilky. Cieľom je, aby sa v mestách mohlo pohybovať až o polovicu menej áut ako v súčasnosti.

Spoločnosť Daimler má napríklad program Car2go, ktorý funguje vo viacerých mestách v Kanade, USA, aj Nemecku. Spoločnosť po meste rozmiestnila tristo malých smart vozidiel. V nemeckom meste Ulm má napríklad až 80 000 užívateľov v mobile aplikáciu, vďaka ktorej dostáva hlásenia, kde sa nachádza najbližšie voľné vozidlo. Užívateľ vďaka špeciálnej karte môže auto slobodne použiť, jazda sa mu automaticky vyúčtuje a účet dostane do mobilu.

Podobný systém, DriveNow, rozbehla spoločnosť BMW v Berlíne, Dűsseldorfe, Mníchove a v kalifornskom San Franciscu. V niektorých mestách dokonca majú držitelia mesačného preukazu na MHD jazdy zdieľaným autom zdarma.

Zdroje: car2go.com, drive-now.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111