14. 05. 2014 Zodpovedné podnikanie

Zodpovedne každý deň!

Stiahnite si nášho vreckového sprievodcu, ktorý vám pomôže robiť malé rozhodnutia s veľkým dopadom.

Ako spotrebitelia máme v rukách obrovskú moc. Svojimi rozhodnutiami v každodennom živote, pri nakupovaní i výbere zamestnania môžeme prispieť k tomu, aby bol svet lepším miestom k životu. Zdá sa vám to patetické? Fakty však nepustia. Zem máme len jednu, ale pri súčasnom životnom štýle, spotrebe jedla, vody a energie, budeme čoskoro „potrebovať“ nie dve, ale až tri planéty.

Aký produkt je zodpovedný

Stačí byť len trochu vnímavejší. Pri nákupoch myslieť nielen na to, z čoho bol produkt vyrobený, ale aj na to, čo s ním bude, keď doslúži. Ideálne sú výrobky z prírodných materiálov, ktoré sa dajú kompostovať alebo ktoré sú recyklovateľné. Ak už niečo nepotrebujeme, mali by sme sa snažiť hľadať ďalšie využitie. Darovať obnosené ale stále funkčné oblečenie, kreatívne pretvárať veci. Zodpovedný produkt však nie je len o ochrane životného prostredia. Dôležité je aj zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok a férových miezd, či netestovanie produktov na zvieratách.

 

Malé veľké rozhodnutia

Vedeli ste, že do vzdialenosti 5 km je bicykel v meste rýchlejší ako auto? A že do jedného autobusu sa zmestí posádka až 20 áut? Udržateľné cestovanie je tiež súčasťou zodpovedného životného štýlu. Patrí sem aj uprednostnenie vody z vodovodu namiesto nákupu vody balenej v plastových fľašiach, ktoré zbytočne končia na skládkach. Rovnako aj nákup lokálnych, sezónnych produktov a používanie vlastnej tašky, keď sa vyberiete do obchodu. Napokon, je najvyšší čas, aby Slováci zlepšili nelichotivú štatistiku, podľa ktorej spotrebujú až 466 plastových tašiek ročne…

Ak chcete získať sprievodcu zodpovednou spotrebou ako praktickú skladačku do vrecka, príďte v stredu večer do bratislavského Kontaktu. Skvelé debaty aj vegánske dobroty vás tam čakajú v rámci Týždňa zodpovedného podnikania.

 

 

Publikácia vznikla v rámci projektu Podpora aktívneho občianstva financovaného s podporou Európskej komisie.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.