18. 12. 2013 Nadácia Pontis

Za úsmevom skrýva bolesť

Ivanka (12) už 6 rokov bojuje s ťažkou chorobou.

SPIŠSKÉ PODHRADIE – Aký darček by chcela pod stromček Ivanka (12) zo Spišského Podhradia? Má len jediné prianie – zdravie! Statočné dievčatko od svojich šiestich rokov bojuje so zdravotnými ťažkosťami, ktoré jej spôsobuje nádor na mozgu.

Za Ivankou stojí celá rodina a všemožne jej pomáha vyliečiť sa. Otec si dokonca začal robiť vodičák, aby svoju dcérku mohol voziť do nemocnice, keď to potrebuje. Srdce pre deti mu v tom pomohlo. Nedávno dostala Ivanka veľmi silné bolesti a súrne sme potrebovali ísť na pohotovosť. Museli sme narýchlo zohnať šoféra, ktorý by nás tam odviezol, hovorí otec dievčatka Patrik Dugas (35). Vždy, keď Ivanka potrebuje ísť do nemocnice, musíme niekoho poprosiť, aby ju tam odviezol. Autobus či vlak sú pre ňu neprijateľné riziko. Je to pre ňu nebezpečné. Raz sme išli autobusom do Košíc, lebo sanitku ani auto sa nám nepodarilo narýchlo vybaviť. Kým sme tam prišli, už bola chorá… Otec sa preto rozhodol, že nič podobné sa už nemôže zopakovať a svoju dcérku bude voziť sám. Keďže nemá vodičák, prihlásil sa do autoškoly. Kurz mu zaplatilo Srdce pre deti, ktoré je charitatívnym projektom denníka Nový Čas spravovaným Nadáciou Pontis.

Ivankine zdravotné ťažkosti sa začali, keď mala 6 rokov. Vtedy začala krívať a prestala používať pravú ruku. V nemocnici nám povedali, že má nádor na mozgu, so zovretým hlasom v hrdle spomína otec školáčky. Ivanka išla na operáciu do Bratislavy, kde jej mali nádor vybrať. Nepodarilo sa. Lekári z neho vyoperovali len dve tretiny. Viac sa nedalo. Potom sa Ivankin stav relatívne stabilizoval, ale len do roku 20011. Vtedy začal nádor znova rásť. Operácia bola vylúčená, pretože bolo na 90 percent pravdepodobné, že po zákroku nastane trvalé poškodenie mozgu. Tak na to nasadili ožarovanie. V nemocnici som jej varil, čo chcela – palacinky, pirohy, len aby to lepšie znášala. Potom nasadili chemoterapiu… Vtedy strašne schudla a zoslabla. Musel som ju voziť na vozíku, pretože sama už neprešla, hovorí o útrapách liečby Ivankin otec, ktorého potešili výsledky z poslednej magnetickej rezonancie: Povedali, že nádor sa zmenšil a už nerastie.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.