27. 04. 2014 Nadácia Pontis

V Bernátovciach spustili Projekt na zjedenie

Časť úrody plánujú rozdať najchudobnejším ľuďom zo sídliska.

http://s.sme.sk/r-rss/7183716/ekonomika.sme.sk/v-bernatovciach-spustili-projekt-na-zjedenie.html

VALALIKY. Projekt na zjedenie je netradičný názov výchovno-vzdelávacieho programu v réžii neziskovej organizácie Oáza, ktorý sa Slovenské elektrárne (SE) v spolupráci s Nadáciou Pontis rozhodli podporiť grantom vo výške 10 000 eur.

Projekt na zjedenie sa zameriava na pestovanie bio zeleniny, ktorú zužitkujú tí najchudobnejší. Vďaka získanej podpore dokážeme nasadiť teraz viac zeleniny. Navyše pribudne skleník, ktorý bude vykurovaný, môžeme tiež vykopať studňu a opraviť zavlažovacie zariadenie, informoval Peter Gombita, riaditeľ n. o. Oáza, ktorá sídli v Bernátovciach – časti obce Valaliky v okrese Košice-okolie.

Poľnohospodárska činnosť prináša podľa jeho slov organizácii úžitok z viacerých dôvodov. Už po druhý raz sa snažíme v našich skleníkoch dopestovať vlastnú zeleninu a ovocie. Za úspech považujeme to, že sme si vlani mohli v Oáze dopomôcť úrodou k zdravšiemu jedálničku a čosi sme aj predali na trhu. Financie takto získané sme opäť investovali do nákupu priesad, semien a bio hnojív. Spomínané skleníky slúžia podľa Gombitu aj na študijné účely. Využívajú ich študenti Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Košiciach pre svoju prax. Okrem stredoškolákov sa však učia v Bernátovciach pestovať zemiaky, cibuľku, mrkvu a iné zdravé produkty aj Rómovia z košického sídliska Luník IX.

V roku 2014 plánujeme časť našej bohatej úrody rozdať najchudobnejším rodinám na Luníku IX a rodinám, s ktorými spolupracuje o. z. Maják nádeje v Košiciach, dodal Gombita. Projekt na zjedenie by sa mal podľa jeho slov ukončiť v novembri tohto roka, no naštartované aktivity v Bernátovciach budú pokračovať aj naďalej, aby tamojšia garden terapia mohla prinášať dlhodobý úžitok.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111