13. 04. 2012 Nadácia Pontis

Štyria nevidiaci precestujú Slovensko

Štyria nevidiaci precestujú Slovensko iba za pomoci svojich vodiacich psov a nahrávok v diktafóne.

Vo svete unikátny projekt s názvom Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím na dnešnej tlačovej besede Nadácie Pontis a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Bratislave predstavila riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiacich psov Jarmila Virágová. Počas šesťdňovej cesty, ktorá sa začne v nedeľu 15. apríla na Hlavnej stanici v Bratislave, precestujú dve nevidiace ženy a dvaja nevidiaci muži vlakom celé Slovensko. Po zastávkach v Košiciach, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Žiline a Trenčíne sa 20. apríla vrátia do Bratislavy. Cieľom projektu je umožniť nevidiacim a slabozrakým zažiť, čo všetko dokážu sami bez vidiacich sprievodcov. Nevidiaci budú okrem svojich vodiacich psov používať aj diktafóny s orientačnými bodmi. „Sú tam nahraté trasy a orientačné body, ktoré si nevidiaci musia skontrolovať, aby vedeli, či sú na správnom mieste alebo nie. Sú miesta, kde budú pracovať naozaj iba vodiace psy a sú tam miesta, kde klienti musia zvládnuť priestorovú orientáciu, pretože tie nahraté body si musia sami skontrolovať. Takže o tomto ten projekt je“, povedala o projekte Jarmila Virágová. Finančnú podporu pre projekt zabezpečila Nadácia Pontis prostredníctvom svojho darcovského portálu Dobrá Krajina. „Sme radi, že sme mohli podporiť tento netradičný projekt. Je aj o búraní stereotypov medzi vidiacimi a nevidiacimi a ukážkou toho, čo všetko ľudia so zrakovým postihnutím dokážu“, vysvetlila Monika Smolenská z Nadácie Pontis. Do projektu sa zapojili aj známi slovenskí herci Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga a Robo Jakab prostredníctvom výťažku ich Vianočného bazáru chalaňov. „Celý Vianočný bazár chalaňov je založený na tom, že peniaze dávame ľuďom, ktorí narábajú s emóciami a chceme im urobiť nejaký zážitok. Toto bola pre nás zaujímavá výzva a rozhodli sme sa to podporiť“ priblížil herec Juraj Kemka.
Členmi unikátnej výpravy „Nevidím, ale na Slovensku sa nestratím“ sú Eva Barániková, Andrea Kujovičová, Róbert Cielontko a Juraj Práger. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie a vznikla v roku 1990. Dnes združuje viac ako 4 700 nevidiacich a slabozrakých, ale tiež ich priaznivcov, priateľov a rodičov. Nadácia Pontis, ktorá spolu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska projekt pripravila, je jednou z najväčších nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvojovej pomoci u nás aj v zahraničí.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111