05. 05. 2014 Nadácia Pontis

Štedrí Slováci: Vlani dali do zbierok viac ako tri milióny eur!

Tretia najväčšia zbierka z minulého roka bola Dobrá krajina!

http://www.topky.sk/cl/1000680/1394927/Stedri-Slovaci–Vlani-dali-do-zbierok-viac-ako-tri-miliony-eur-

http://www.24hod.sk/slovaci-dali-vlani-do-zbierok-viac-ako-tri-miliony-eur-cl285758.html

BRATISLAVA – Desať najúspešnejších organizácií, ktoré v roku 2013 robili verejné zbierky, spolu vyzbieralo takmer 3,5 milióna eur. Táto suma vyplýva z analýzy Centra pre filantropiu, ktoré vytvorilo rebríček organizácií vykonávajúcich verejné zbierky.

Náklady na organizovanie v prieskume zahrnutých zbierok predstavovali iba osem percent z hrubého výnosu. Najväčšou v roku 2013 bola opätovne zbierka Ligy proti rakovine Deň narcisov, na ktorú ľudia prispeli sumou 902 467 eur. Náklady na jej organizovanie nepresiahli hranicu sedem percent z hrubého výnosu zbierky, uviedol projektový manažér Centra pre filantropiu Igor Polakovič.

Druhou najväčšou verejnou zbierkou na Slovensku je tradične kolednícka zbierka Dobrá novina, ktorú organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Sumou 869 892 eur prispela verejnosť na rozvojové projekty v subsaharskej Afrike.

Tretia najväčšia zbierka z minulého roka bola Dobrá krajina organizovaná Nadáciou Pontis. Táto zbierka spolupracuje aj s projektom Srdce pre deti a práve príspevky na tento projekt tvoria väčšinu príjmov zbierky. Hrubý výnos bol 643 343 eur.

Za týmito organizáciami nasledujú zbierky uskutočnené Nadáciou pre deti Slovenska (Hodina deťom), Národným združením Spolkov kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul na Slovensku (Boj proti hladu), MAGNA Deti v núdzi, Slovenským národným múzeom (Zbierka na obnovu hradu Krásna Hôrka), Slovenskou katolíckou charitou, Občianskym združením WellGiving (Ďakujeme.sk) a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (Biela pastelka).

Údaje pre analýzu získalo Centrum pre filantropiu z verejne dostupného registra verejných zbierok ako aj dotazníkmi u vybraných organizátorov verejných zbierok. Do parlamentu sa už dostal návrh nového zákona o verejných zbierkach z ministerstva vnútra, na ktorom spolupracovala aj väčšina najväčších organizácii, ktoré verejné zbierky vykonávajú. Ak bude zákon prijatý, uľahčí sa okrem iného aj zbieranie dát pre ďalšie výročné štatistiky, tvrdí Polakovič.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111