01. 12. 2012 Nadácia Pontis

Srdce stále pomáha

Už zajtra vyvrcholí celoročný charitatívny projekt denníka Nový Čas a Nadácie Pontis

Srdce stále pomáha , ako sa galavečer vyrábal

Už zajtra vyvrcholí celoročný charitatívny projekt denníka Nový Čas aNadácie Pontis Srdce pre deti veľkolepým galavečerom. Na obrazovkách televízie JOJ ho uvidíte v hlavnom vysielacom čase a budete svedkami zmesi dojímavých ľudských príbehov, ale aj spevu a množstva celebritných účinkujúcich. Prvé prípravy sa začali už v septembri, keď si septembri v televízii vybrali na spracovanie niekoľko príbehov rodín, ktorým sa pomáha. „Následne sme zisťovali, či sú oslovení ochotní do toho s nami ísť. Niektorí súhlasili hneď, iní si zobrali čas na rozmyslenie,“ rozpráva Veronika Tóthová, ktorá sa podieľala na scenári galavečera a tiež na filmovaní dokrútok s rodinami. „Následne sme za tými rodinami cestovali – za niekým len raz, za inými aj trikrát,“ dodáva. 
 Samozrejme, zároveň oslovili aj známe tváre, s ktorých účasťou sa v programe rátalo. Dôležitý bol najmä výber dám, patrónok nad jednotlivými príbehmi. „Všetky tie moderátorky či herečky museli byť mamičkami. Boli to Adriana Kmotríková, Andrea Belányiová, Stanka Jakubíková, Lenka Čviriková-Hriadelová, Zuzana Haasová, Zuzana Vačková a Andrea Karnasová,“ vymenúva V. Tóthová.

Na celom projekte spolu participovalo okolo 100 ľudí, pričom najnáročnejšia práca sa urobila ešte pred samotným galavečerom pri nakrúcaní jednotlivých príbehov. „Nakrúcanie bolo naozaj náročné. Jednak preto, že musíte postupovať opatrne – tí ľudia majú veľa trápenia a starostí, a napriek tomu sú ochotní vás vpustiť do súkromia. Na druhej strane však všetci, všetci s ktorými som sa za tie dva roky prípravy Srdca stretla, boli úžasne silní a odhodlaní ľudia, ktorí by pre svoje deti urobili všetko a vydržali ešte viac, keby bolo treba. A najmä – nezabudli sa smiať, takže sme sa aj veľa nasmiali, keď niečo nevyšlo,“ rozpráva V. Tóthová, ktorá si vraj s viacerými aj mimo kamier poplakala. „Asi najviac nad nespravodlivosťou a nikdy nezodpovedanou otázkou: Prečo práve ich dieťa má problém? Nikdy sa tým však zbytočne nezhrýzali, ale bojovali, ako sa len dalo.“ Televízny štáb navyše cítil veľkú zodpovednosť k rodinám, ktoré mu dovolili nahliadnuť do svojho súkromia. „Chceli sme si svoju prácu urobiť čo najlepšie, aby to divákov oslovilo a vyzbieralo sa pre tie deti čo najviac peňazí.“

Ako sme sa dozvedeli, veľmi dobre sa rodičia i deti popasovali so samotnou účasťou na galavečere, kde boli obklopení kamerami, svetlami, množstvom známych tvárí a okrem toho sa na nich dívalo plné hľadisko. „Všetci do jedného mi po skončení šou povedali, že sa im to veľmi páčilo a vďaka dôkladnej príprave už ani nemali trému. Okrem toho, zvládnuť takýto jeden večer je v porovnaní s tým, čo musia zvládať dennodenne, úplná brnkačka,“ dodáva s úsmevom V. Tóthová.

Pomôcť môžete aj vy! 
Sme silní, a preto sme sa rozhodli pomáhať! 
Nový Čas pokračuje v boji na pomoc chorým deťom a deťom v tiesni na Slovensku! Už 6 rokov zverejňujeme neľahké osudy pacientov a stojíme pri nich v liečbe. Nový Čas pomáha deťom prostredníctvom svojho charitatívneho programu Srdce pre deti, ktorý spravuje v spolupráci s Nadáciou Pontis.  Pomôcť môžete aj vy! Prostredníctvom prázdnej darcovskej SMS v hodnote 5 € posielanej na číslo 871.

Im už Srdce pre deti pomohlo 
Charitatívny projekt Srdce pre deti neustále pomáha desiatkam rodín, ktoré si s trápením nevedia poradiť samé. Aj týmto deťom sa podarilo aspoň trochu zlepšiť ťažký životný údel.

 • Barborka Orolínová (12) 
  Usilovná žiačka základnej školy má diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu, ktorá jej zasiahla najmä pohybové schopnosti. Dievčatko absolvovalo viacero operácií, liečení i rehabilitácií a jeho rodičia po ničom inom netúžia, len aby sa ich dcérka raz postavila na nožičky.Nadácia Pontis spoločne so Srdcom pre deti venovali rodine dvojtýždňový pobyt v Adeli centre, kde sa o Barborku starali špičkoví lekári a mala k dispozícii rehabilitácie. 
  Pomohlo, dievčatko robí veľké pokroky!
 • Martinko Kupec (6) 
  So smrteľnou chorobou, akú majú okrem neho len asi štyri deti v celej Európe, musí zápasiť Martinko Kupec z Veľkého Zálužia. Všetci sa preto snažia, aby si roky, ktoré mu ostávajú, užil čo najviac. Chlapcovi lekári diagnostikovali Louis-Barovej syndróm a Martinko má jeho mutáciu v najzhubnejšej forme. Jeho imunita je oslabená na minimum a akýkoľvek vírus mu môže byť osudný. 
  Rodičia by synčekovi dali aj posledné, na jeho nákladnú liečbu, ktorá by mu predĺžila a uľahčila život, však nemajú peniaze. Srdce pre deti malému bojovníkovi uhradilo pobyt v rehabilitačnom centre Renona v Šúrovciach.
 • Martin Joppa (15) 
  Martin bol normálny normál chalan, nádejný športovec plný elánu. Pred ôsmimi rokmi mu však opitý vodič doslova odsekol autom obe nohy. Chlapec sa ale rozhodol nepoddať ťažkému osudu a športu, špeciálne hokeju, ostal verný. Aby v hre mohol napredovať, potreboval špeciálne sane určené pre športovcov s telesným hendikepom, ktoré dostal vďaka Srdcu pre deti. No to zďaleka nebolo jediné… 
  Aj tieto príbehy 2. 12. o 20 .20 na TV JOJ

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111