17. 06. 2022 Zodpovedné podnikanie

Naše Mesto: Slovensko vylepšilo takmer 9 000 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok

Tisíce ľudí sa rozhodli, že využijú svoj čas na to, aby vylepšili a skrášlili Slovensko. Zapojili sa do podujatia Naše Mesto, ktoré organizuje Nadácia Pontis, a strávili pracovný deň v školách, komunitných centrách či zveľadením lesov, parkov a hradov. Celkovo priložilo ruku k dobrej veci od 10. júna počas nasledujúceho týždňa skoro 9 000 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 48 mestách po celom Slovensku.

Podujatie Naše Mesto každý rok prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s cieľom viditeľne zlepšiť miesta, kde žijeme a pracujeme. Zamestnanci a zamestnankyne rôznych spoločností počas neho berú do ruky pracovné náradie a idú dobrovoľníčiť tam, kde je to potrebné. Skrášlili tak napríklad Bratislavu, Košice, Žilinu alebo Nitru. Do prvej pätice miest, pokiaľ ide o počet zapojených dobrovoľníkov, sa dostali i Zlaté Moravce.

„Naše Mesto je ideálna vstupná brána do sveta dobrovoľníčenia. Okrem dobrého pocitu z toho, že firemní dobrovoľníci pomohli tam, kde by si to organizácie či školy inak mohli dovoliť len s veľkou námahou, zažili aj príjemný teambuilding s kolegami, vyvetrali hlavy a vymenili na chvíľu kancelárie či home office za exteriér,“ vysvetľuje Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Zachraňovali technické pamiatky, hrady aj záhrady

Čo všetko sa vlastne dialo tento rok počas Nášho Mesta? Účastníci využili možnosť zapojiť sa do 410 aktivít po celom Slovensku. Na starosti mali opravu detských ihrísk na sídliskách, sadenie stromov, maľovanie plotov alebo čistenie vodných tokov, likvidáciu čiernych skládok a mnoho iného.

Do Nášho Mesta sa prvýkrát zapojila napríklad botanická záhrada v Košiciach – vďaka podujatiu dostali plot a brána okolo záhrady nový náter a dobrovoľníci pomohli tiež s údržbou záhonov. V ZOO Bratislava sa pustili do oplotenia pre gibony, makaky či výbehu pre antilopy.

Zaujímavou aktivitou bola pomoc Klubu železničných modelárov, ktorý buduje stálu železničnú expozíciu v Martine, renovuje historické vozidlá a následne ich vypravuje ako výletné vlaky v okolí Vrútok. Dobrovoľníci klubu tento rok pomohli očistiť exponáty aj obnoviť železničný vodný žeriav, keďže múzeum otvára po koronakríze konečne svoje brány.

Skupina, ktorá pomáhala Klubu železničných modelárov. Foto: Silvia Mlichová/Franke

„Pomoci sa tento rok dočkalo celkovo aj 19 hradov a pamiatok. Dobrovoľníci priložili ruku k dielu na troch hradoch v okolí Bratislavy vrátane jedného z našich najznámejších – na Devíne, troch na východe Slovenska či na Hričovskom hrade pri Žiline. V Nitre vyčistili areál ruín Zoborského kláštora. Ich podpora, ktorou prispievajú k ochrane pamiatok, je neoceniteľná, v niektorých prípadoch sú nápomocní dokonca aj pri archeologickom výskume,“ uvádza M. Kišša.

Upratovali na Liptovskej Mare či Malom Dunaji

Medzi najpopulárnejšie aktivity Nášho Mesta dlhodobo patrí čistenie prírody. Dobrovoľníci vyrazili do lesov, parkov či dokonca k riekam a potokom, aby uľavili životnému prostrediu. V Bratislave je každoročne veľký záujem o čistenie Malého Dunaja, keď účastníci vyťahujú nečistoty z vody do kanoe, v ktorom sa plavia. Iní zase pomáhali pri likvidácii nelegálnych skládok odpadu v bratislavskom Lamači alebo na Zlatých pieskoch. V Liptovskom Mikuláši zase prebehlo upratovanie na Liptovskej Mare.

Čistenie vinice a čiernej skládky. Foto: Marek Mucha

Účastníci pomohli aj združeniu Pro Memory v Spišskej Novej Vsi so záchranou poslednej židovskej pamiatky v meste. Cintorín, ktorý aktivisti objavili v roku 2006, je súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. Počas Nášho Mesta bolo na pláne jeho čistenie a skultúrnenie vstupnej časti.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

Povedali o Našom Meste

„My sa do tejto parádnej akcie Naše Mesto zapájame každý rok. Už je to 15 rokov. Veľmi nám to pomáha, lebo toľko dobrovoľníkov by sme k nám sami stiahnuť nedokázali. Účastníci sú zakaždým milí a pracovití, atmosféra je tu skvelá.“

Tibor Letko, predseda predstavenstva Gymnastického centra Slávia

„Pre nás je Naše Mesto významné nielen tým, že prídu dobrovoľníci a pomôžu nám za jeden deň urobiť to, čo by sme my robili možno mesiac, ale môžu spoznať aj našu činnosť – čo robíme, čím žijeme, majú možnosť stretnúť ľudí s hendikepom, ľudí bez domova alebo teraz aj ukrajinských utečencov, porozprávať sa s nimi a „nasať“ atmosféru komunity. Pozývame dobrovoľníkov: Buďte chvíľu súčasťou nášho komunitného centra a zistite, čím spoločnosť žije.“

Alžbeta Šporerová, riaditeľka Centra rodiny

„Do Nášho Mesta som sa zapojila, lebo je to veľmi fajn aktivita, kde môžem niekomu pomôcť a zároveň som tu na vzduchu s kolegami.“

Anita Bartalošová, dobrovoľníčka

Ruku k dielu priložilo skoro 9 000 ľudí

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa konalo už po šestnásty raz a a zapojilo sa doň 8 820 dobrovoľníkov na rôznych miestach po celom Slovensku. Pomohli tak dokopy 216 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.

Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu.

Maľovanie plota v materskej škole v bratislavskom Ružinove. Foto: Up Dejeuner

„Pomôcť skrášliť svoje okolie môže každý z nás a stačí k tomu málo. Často sú to práve drobné činy jednotlivcov, ktoré pomáhajú zlepšovať životy celých komunít. Iniciatíva Naše Mesto dbá na to, aby ruku k dielu mohol pridať naozaj každý,“ povedal David Kolář, riaditeľ komunikácie a marketingu spoločnosti Hornbach, ktorá podujatie podporuje.

Firemných dobrovoľníkov vyslalo na Naše Mesto 162 firiem a inštitúcií. Nadšených ľudí s chuťou pomáhať ste mohli stretnúť v 48 slovenských mestách v príznačných bielych tričkách s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“, ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik.

Fotky z Nášho Mesta si môžete pozrieť aj v našej galérii na Facebooku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111