29. 04. 2024 Filantropia

Moderátor Milan Zimnýkoval o pomáhaní: Nemusím ísť na Everest, radšej v tábore urobím čaj ostatným (podcast)

Obľúbený rozhlasový aj televízny moderátor je už rok hlasom prvého slovenského podcastu o filantropii. Milan Junior Zimnýkoval v ňom spovedá inšpiratívnych ľudí, ktorí pomáhajú a nezištne zlepšujú svet okolo nás. Prečo o tom vlastne hovoria a čím ho prekvapili? Vypočujte si špeciálnu epizódu podcastu Impact Talks, ktorý prináša príbehy filantropov a filantropiek a búra tabu spojené so slovom filantropia.

Filantropom vraj zväčša býva starý, bohatý, prípadne aj škaredý muž. Junior o tomto pomerne rozšírenom klišé so smiechom hovorí, že dve z podmienok spĺňa každým rokom viac a viac. Podobne nezmyselné predsudky s filantropmi a filantropkami rozbíjajú v štúdiu s ľahkosťou. „Sú to milí ľudia, aj sa zamyslia, aj sa usmejú. Platí, že čím viac človek dokázal, tým je normálnejší,“ opisuje hostí, ktorých volá „veličiny“ filantropie.

Pomáhanie videl od detstva ako prirodzenú súčasť života rodiny, susedov a priateľov. Aj jeho mnohoročné prispievanie pacientom so svalovou dystrofiou súvisí s priateľstvom. Hoci Milana kolegovia označujú za veľkého darcu, sám seba vidí inak. „Sú ľudia zameraní na cieľ, ktorí vedia, čo chcú dosiahnuť, a potrebujú na to „pikolíka“ alebo prostriedok. A pre mňa je v poriadku byť pikolíkom,“ vysvetľuje. Rozprávania o filantropii pod hlavičkou Impact Talks vníma ako výnimočné. „Pre mňa je to splnený sen, nemám ako inak pomôcť, len takto – podcastom,“ vraví.

V podcaste sa dozviete:

  • čím Milan v detstve obdarúval rodinu na Vianoce,
  • ako vybavuje v Londýne peniaze pre slovenských pacientov,
  • čo ho naučili rozhovory s filantropmi a filantropkami,
  • prečo považuje cirkev za úspešný projekt,
  • či radšej moderuje podcast o filantropii alebo o varení.

O pomáhaní netreba hovoriť pateticky

Rozhovory s ľuďmi, ktorí venujú svoj čas aj peniaze iným, sa pre neho nekončia vypnutím mikrofónu. „Často myslím na ľudí, ktorých som stretol práve v rámci tohto podcastu. Sú to pre mňa nové vzory. Na Slovensku máme krízu autorít, pretože ich prehluší kadejaký hulákajúci šašo, s ktorým autority nemajú potrebu ísť do konfrontácie,“ opisuje Milan častú podobu verejnej diskusie. Jej výsledkom je absencia vzorov.

Keď počúvaš o filantropii, núti ťa to zamyslieť sa.

Milan Zimnýkoval si myslí, že aj o filantropii sa dá hovoriť s ľahkosťou a humorom. Hostia podcastu mu ukazujú, ako o pomáhaní nehovoriť pateticky, aj keď riešia zložité veci. „Netreba k tejto téme pristupovať tak, že sa ti rozbúcha srdiečko, trošku ti zviera hrdlo alebo máš slzy na krajíčku. Určitá miera odosobnenia tam musí byť,“ tvrdí moderátor.

Podcasty prirovnáva ku knižnici, v ktorej je leporelo, detektívka, náučná aj krásna literatúra. Keď si človek vyberie rozprávanie o pomáhaní, možno ho to privedie k uvažovaniu, ako sa pridať. Význam filantropického podcastu vidí v niečom inom, ako je vysoká počúvanosť na úrovni spravodajských či kriminalistických titulov. „Myslím si, že patrí do výbavy takého spoločenstva, ktoré chce byť lepšie,“ uzatvára moderátor.

Kto je Milan Zimnýkoval?

Milan Zimnýkoval vyštudoval angličtinu a dejepis na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Ako rozhlasový moderátor začínal v internátnom rozhlasovom štúdiu. Dvadsať rokov pracuje vo Fun rádiu, aktuálne ako súčasť dvojice Junior a Marcel. Spolu moderovali televízne programy Nikto nie je dokonalý aj talentovú šou Česko Slovensko má talent. Milan uvádza súťažnú sériu Pečie celé Slovensko aj ďalšie televízne relácie, okrem filantropie nahráva aj podcast o varení.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111