09. 03. 2012 Nadácia Pontis

Mladé vedecké talenty dostali granty na svoje experimenty

Jedenásť mladých vedeckých talentov môže realizovať svoje experimenty vďaka finančnej podpore z grantovému programu Energia pre vzdelanie.

http://s.sme.sk/r-rss/6292227/www.sme.sk/mlade-vedecke-talenty-dostali-granty-na-svoje-experimenty.html

BRATISLAVA. Väčšina vybraných stredoškolákov dostala na svoj projekt okolo 500 eur. Nádejní vedci grant využijú na výskum zameraný na alternatívne zdroje energie, energeticky úsporné opatrenia či negatívne dopady zmien životného prostredia na človeka. „Úroveň školských projektov bola veľmi dobrá. Hodnotili sme poslabšie projekty, ale tiež výborné. Dokonca sme sa rozhodli udeliť grant aj tematicky odlišnému, ale výnimočnému projektu študentky Veroniky Lobellovej z Banskej Bystrice, ktorej laboratórny výskum sa venuje hľadaniu dokonalejších liekov pri liečbe demencie a schizofrénie,“ povedal predseda dozornej rady Slovenských elektrární (SE) a laureát ceny Hlava roka Robert Mistrík.
Stredoškolák Matúš Skurčák z Nižnej už zaujal aj zástupcov spoločnosti Google. Jeho cieľom je využiť fotovoltaniku v školskej záhrade a predstaviť spôsoby, ako možno lacno osvetliť jazierka či vodné mlyny. Ide o alternatívu k energeticky náročným prvkom prírodných záhrad. Aj vďaka tomuto projektu bude môcť reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach. Gymnazisti v Brezne sa v rámci svojho projektu rozhodli monitorovať stav pitnej vody v okolitých obciach. „Obce už tento rok budú môcť zverejniť výsledky monitoringu na svojich webových stránkach a tým ušetria náklady svojim obyvateľom, ktorí by inak museli kupovať drahé a nepresné komerčné testy,“ vysvetľuje Mária Hrčková z Nadácie Pontis, ktorá stredoškolákov podporila z Nadačného fondu SE. Tento nadačný fond sa venuje financovaniu projektov a inovatívnych riešení v oblastiach sociálnej sféry, životného prostredia a vzdelania. Energia pre vzdelanie predstavuje prvé grantové kolo Nadačného fondu SE, zamerané na študentov stredných škôl. Jeho cieľom je podporiť rozvoj a rozšírenie vedy a techniky v školách.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111