16. 09. 2014 Nadácia Pontis

K Rambovi s Downovým syndrómom sa môžu pridať ďalší bežci

Na trať sa postaví aspoň symbolicky.

http://www.aktuality.sk/clanok/261723/k-rambovi-s-downovym-syndromom-sa-mozu-pridat-dalsi-bezci/

Patrik má Downov syndróm. Ani ten mu však nebráni v tom, aby už v sobotu 20. septembra ukázal, čo je v ňom. Rambo, ako ho prezývajú, síce nemôže bojovať spolu s vytrénovanými športovcami, ale na trať sa postaví aspoň symbolicky. Aj on chce totiž prekonať fyzické prekážky a limity počas prekážkového behu Tvrďák.

Patrik (25) je iný a je to na ňom aj vidieť. Má Downov syndróm. Aj napriek tomu, že sa často usmieva, každodenne sa stretáva s neviditeľnými prekážkami, prekonáva svoje limity a predsudky druhých, ktoré by ho mohli zlomiť. „Paťo sa večne ženie do sveta za novými zážitkami aj napriek tomu, že v dôsledku svojho postihnutia nevie, či ho svet prijme. Ide na to po svojom, usmieva sa na cudzích ľudí je na nich milý. Našťastie má viac pozitívnych skúseností a ak niekto reaguje negatívne, nič si z toho nerobí. Povie, že nevadí,“ hovorí Helena Kusá zo združenia Bol raz jeden človek, ktoré sa venuje mladým ľuďom s Downovým syndrómom a s autizmom v Bratislave.

Pobežte s Rambom v Čunove

Paťo alias Rambo sa prvý raz zapojí v Čunove do prekážkového behu Tvrďák, aby sa s ostatnými mladými ľuďmi zo združenia mohol postaviť na vlastné nohy. Raz by chcel pracovať a stať sa kuchárom. „Zdatní bežci a bežkyne majú možnosť zapojiť sa do Tvrďáka a pomôcť Paťovi a organizácii Bol raz jeden človek získať pre ňu financie na zakúpenie profesionálnej pece. Aj vďaka nim budú môcť mladí postihnutí ľudia vyrábať koláče s príbehom podľa originálnych receptúr a zo surovín od lokálnych dodávateľov,“ vysvetľuje Sandra Štasselová z Nadácie Pontis, ktorá sa do Tvrďáka zapája aj s darcovským portálom DobraKrajina.sk . Bežci si môžu vybrať jeden z 10 projektov neziskoviek za ktoré pobežia. „Ten najrýchlejší pre organizáciu môže získať 250 eur. Neziskovka, ktorá do piatka 19. septembra získa najväčšiu podporu na svoj projekt na Dobrej krajine, získa ďalších 250 eur,“ dodáva S. Štasselová.

Bežci môžu pomôcť tým, ktorí to potrebujú

V združení Bol raz jeden človek sa venujú osobnému rozvoju mladých s postihnutím a kladú dôraz na podporu ich samostatnosti a aktívny prístup k životu. „Paťo je na seba hrdý, keď niečo zvládne bez pomoci. Napríklad obyčajný nákup. V obchode si niekedy totiž nevie vyrátať, koľko má zaplatiť. Čím viac má v peňaženke mincí, tým si myslí, že je bohatší. Pri komunikácii sa orientuje podľa výrazov tváre a tela, nie podľa slov. Aj napriek tomu si našiel cestu k ľuďom a naučil sa im dôverovať,“ vysvetľuje H. Kusá. Keď sa objavil pred 7 rokmi, na prvej hodine varenia zaspal. Strácal sa v slovách, nerozumel im. Odvtedy prešiel kus cesty. Dospel a vycibril sa v ňom zmysel pre spravodlivosť. Dnes nedokáže len tak sedieť a prizerať sa ako je niekomu ubližované. Potrebuje stále ochraňovať slabších. Dokáže sa tešiť z úspechov iných. Úprimne pochváli, zatlieska. Miluje akčné filmy a akční hrdinovia sú jeho vzorom. Pomáha dievčatám s ťažkým nákupom a ochraňuje slabších. Večne bojuje so svojimi limitmi a s nespravodlivosťou.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.