15. 05. 2014 Zodpovedné podnikanie

Jarná zbierka šatstva opäť väčšia

Viac ako 6 ton šatstva a potrieb putovalo núdznym ľuďom v rámci aprílovej zbierky vecných darov medzi zamestnancami Engage firiem.

klienti chránenej dielne Dom svitania v Jakubove vyrobia z darovaného textilu úžitkové predmety

Jarná zbierka šatstva a potrieb do domácnosti je v poradí už jedenástou zbierkou, ktorú od roku 2009 organizuje Nadácia Pontis v spolupráci s firmami združenými v skupine Engage. Koncom apríla do nej zapojilo 24 spoločností v piatich mestách na Slovensku a podarilo sa im vyzbierať spolu viac ako 6 ton šatstva a iných potrieb, čím zvýšili jej úspech o ďalších vyše 500 kíl. 24 neziskových organizácií mohlo pekný výťažok ďalej prerozdeliť núdznym ľuďom vo svojich zariadeniach a v okolí. Chudobným rodinám poputovali aj stravné lístky v celkovej hodnote 732,50 € pre zakúpenie základných potravín.

Darovaných bolo aj 60 notebookov

Pre klientov zapojených organizácii sa zbieralo predovšetkým jarné a letné šatstvo a obuv. Veľkým potešením pre 8 organizácií bol dar od spoločnosti PricewaterhouseCoopers Slovensko v podobe 60 starších funkčných notebookov, ktoré využijú pre rozvoj počítačovej zručnosti svojich klientov a umožnia im prístup na internet. Dva televízory získala Slovenská humanitná rada pre ľudí v utečeneckom tábore a jeden putoval mamičkám s deťmi v krízovom centre Lúč. Depaul využije pre ľudí bez domova slušné postelné prádlo a uteráky, ktorých majú stále nedostatok a Vagus už okamžite začal využívať darované kuchynské potreby v kuchyni denného centra taktiež pre ľudí bez domova.

 „Darované veci použijeme pre náš odevný sklad šatstva, ktorí je určený pre ľudí v núdzi Máme približne 400 klientov a zásoby na dokladanie šatstva do odevného skladu budeme mať vďaka zbierke na ďalšie 3-4 mesiace. Veľmi nás potešili napríklad úplne nové deky, rôzne knihy aj čaje, ktoré budeme variť bezdomovcom,“ uviedla Ivana Tisoňová z Ain Karim v Šamoríne.

Nové veci v zbierke veľmi cenené

Koleso záchrany, DSS Lúč aj Križovatky veľmi ocenili mnoho nových vecí pre bábätká aj kozmetiku. „Ochota zapojených zamestnancov prispieť úplne novými vecami do zbierky rastie – organizácie mimoriadne potešili balíky plienok a iných potrieb pre bábätká, nová kozmetika, oblečenie ešte s visačkami…“, s potešením konštatovala Iva Králová, koordinátorka zbierky v Nadácii Pontis.

Seniorky si zmenili rozdávanie šatstva na módnu prehliadku

Rozdávanie darovaného šatstva sa v Domove seniorov v Rači zmenilo na spoločenskú udalosť – burzu šatstva a módnu prehliadku, ktorá oživila nenápadný deň v zariadení. V Úsmeve ako dar sa najviac potešili kočíku, ktorý mohli hneď darovať osamelej mamičke s dvomi deťmi. Veľa pekných nových vecí aj školské tašky pre deti z klientských rodín ocenil tiež Bystrický prameň.

Zbierali sme v 5 mestách: Bratislava, Žilina, Košice, Banská Bystrica, Galanta.

Do zbierky sa zapojili zamestnanci 24 spoločností, vrátane pobočiek:

Accenture, Allianz – Slovenská poisťovňa, Citibank Europe, Dell, HP Slovakia, Honeywell, Kia Motors Slovakia, KPMG Slovensko, Orange Slovensko – v Bratislave, Banskej Bystrici, Philip Morris Slovakia, Provident Financial, PricewaterhouseCoopers Slovensko v Bratislave a Košiciach, Samsung v Galante, Slovak Telekom, Slovnaft, Tatra banka, Tesco v Bratislave a Košiciach, Západoslovenská energetika. K firmám sa pridali aj Ministerstvo financií SR a Ministerstvo spravodlivosti SR a Nadácia Pontis.

Stravné poukážky v celkovej hodnote 732,50 € darovali zamestnanci firiem PricewaterhouseCoopers Slovensko, Accenture, Hewlett-Packard Slovakia, KPMG Slovensko, KIA Motors Slovakia.

Veci sme darovali 24 organizáciam a ich klientom:

Depaul Slovensko, Maják nádeje, OZ Ain Karim – Šamorín, OZ Vagus, Koleso záchrany, Slovenská humanitná rada, Krízové stredisko Dúha, Mea Culpa, Domov jesene života, DSS Rača, Dom svitania Jakubov, Charita sv. Alžbety – Zvolen, Nízkoprahové denné centrum „Na predmestí“ Žilina, Diecézna charita Žilina,Arcidiecézna charita Košice, Odevný sklad pri OZ Dobroprajnosť v Galante, Úsmev ako dar, Slovenský výbor pre Unicef – Centrum výchovy k rodič. zručnostiam Cesta, Križovatky – Skalica, Bystrický prameň, Krízové centrum Lúč v Žiline, OZ Marginal v Bratislave, Žiline a v Košiciach

Neziskové organizácie dostali:

4712 kg oblečenia a dojčenských potrieb
267 kg drogistického tovaru a  kuchynských potrieb,
617 kg bytového textilu a posteľnej bielizne
363 kg športových, školských a relax potrieb
približne 85 kg kreatívneho materiálu do chránených dielní a iných potrieb
6 veľkorozmerných vecí, 60 notebookov

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.