04. 05. 2013 Zodpovedné podnikanie

Jarná zbierka pomohla klientom 19 organizácií

Nadácia Pontis a skupina firiem Engage zorganizovali jarnú zbierku šatstva pre 19 neziskových organizácií a ich klientov.

Vyzbieraný textil pomôže klientom chránenej dielne Dom svitania v Jakubove.

Jarná zbierka šatstva a potrieb sa uskutočnila v štyroch mestách. Zapojili sa do nej firmy z Bratislavy, Žiliny, Košíc a z Banskej Bystrice.

Do Depaulu, kde sa starajú o ľudí bez domova, putovali najmä knihy a  športové oblečenie. V Dome svitania v Jakubove sa potešili obrovskému množstvu šanónov, z ktorých klienti budú môcť vyrábať darčekové krabičky.

V občianskom združení Ain Karim v Šamoríne, kde sa starajú o ľudí v núdzi, vyzbierali viac ako tonu oblečenia. Uvítali predovšetkým zachovalé posteľné oblečenie, ktoré klienti budú môcť využívať. „Prijaté veci použijeme na dopĺňanie zásob v našom odevnom sklade, ktorý prevádzkujeme pre ľudí v núdzi. Je otvorený dvakrát v týždni a využíva ho 350 klientov,“ povedala Ivana Tisoňová z Ain Karim.

Vyzbierali šaty, kuchynské potreby i stravné lístky

Do Arcidiecéznej charity v Žiline sa podarilo vyzbierať šatstvo, obuv, hračky, ale aj stravné lístky. Stravné lístky pomôžu viacerým viacdetným rodinám v núdzi v  nízkoprahových centrách v Žiline, Čadci a Martine zakúpením základných potravín.

Mimoriadne spokojní so zbierkou boli aj v Majáku, kam pribudlo značkové oblečenie, kozmetika a kuchynské potreby, ale aj elektronika a CD nosiče s rozprávkami pre deti. V občianskom združení Inklúzia budú z prijatých záclon a látok vyrábať vankúše a vrecúška s bylinkami. V Arcidiecéznej charite v Žiline sa za bohatú zbierku stravných lístkov nakúpilo množstvo základných potravín a plienok pre sociálne slabšie rodiny a klienti centra Na predmestí v Žiline za poskytnuté elektronické spotrebiče vyčistili okolie budovy a blízkych panelákov. V Košiciach potešil klientku Arcidiecéznej charity funkčný mixér a v Dome pre núdznych v Banskej Bystrici rodiny ocenili krásne detské oblečenie.

Zbierku podporilo 20 firiem

Do zbierky sa zapojili zamestnanci 20 spoločností, vrátane pobočiek: Accenture, Allen & Overy, Allianz – Slovenská poisťovňa, Citibank Europe, Hewlett-Packard Slovakia, Honeywell, IBM Slovensko, Kia Motors Slovakia v Žiline, KPMG Slovensko, Orange Slovensko – v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, Philip Morris Slovakia, PricewaterhouseCoopers v Bratislave a Košiciach, Provident Financial, Slovak Telekom, Slovnaft, Tatra banka, Západoslovenská energetika.

Stravné poukážkydarovali zamestnanci 7 firiem – IBM, Kia Motors Slovakia, Pricewaterhouse Coopers, Provident Financial, Slovak Telekom, Západoslovenská energetika a Tatra banka.

V rámci jarnej zbierky šatstva a potrieb sa vyzbierali takmer 5 ton šatstva a ľuďom v sociálnej núdzi sa pomohli stravnými lístkami v hodnote 1080,40 eur.

Stravné lístky pomôžu zabezpečiť:

1. polievku ľuďom v núdzi v rámci programu Hŕstka polievky v Ain Karim,

2. základné potraviny a drogistický tovar pre viaceré sociálne slabé a mnohopočetné rodiny v nízkoprahových centrách Arcidiecéznej charity Žilina,

3. desiaty pre deti zo sociálne slabších rodín v miniškôlke (príprava na škôlku) v nízkoprahovom centre Ulita,

4. potraviny mladej žene v sociálnej núdzi v krízovom centre Dotyk,

6. potraviny štyrom mladým ľudom v sociálnej núdzi, ktorých podporuje Maják n.o.

7. potraviny bezdomovcom v nocľahárni Mea Culpa

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111