09. 10. 2013 Zodpovedné podnikanie

Férový mobil si objednalo už 15-tisíc ľudí

Férový mobil Fairphone umožňuje zákazníkom zmeniť spôsob, akým sa veci vyrábajú.

©Fairphone

Na trhu sa objavil nový smartfón, ktorého dizajnéri a výrobcovia kladú zásadný dôraz na etické hodnoty – dbajú na záujmy pracovníkov, ktorí sa na jeho výrobe podieľajú a usilujú sa tiež eliminovať nepriaznivé dopady na životné prostredie. Prototypy telefónu Fairphone si mohla verejnosť oficiálne vyskúšať na septembrovom Design Week-uLondýne, kde zástupcovia holandskej firmy predstavili, prečo sa rozhodli takýto telefón vyrábať, z čoho a ako je vyrobený a tiež ako si ho zákazníci môžu sami opraviť. 

„Spotreba je politickým aktom, ak si môžete vybrať z viacerých možností. Fairphone ponúka kupujúcim možnosť zmeniť spôsob, akým sa veci vyrábajú,” povedal jeden zo zakladateľov a generálny riaditeľ spoločnosti Bas Van Abel.

Fairphone je vyrobený z recyklovaného polykarbonátu a nerastných surovín, ktoré sa ťažia v afrických baniach mimo konfliktných zón, kde by výnosy z ich ťažby a predaja mohli financovať ozbrojené konflikty. Zamestnanci majú v baniach a výrobných továrňach vytvorené vhodné pracovné podmienky a za svoju prácu dostávajú spravodlivú odmenu.

Výrobcovia odkryli dodávateľský reťazec a svojim zákazníkom poskytujú zoznam s informáciami o tom, kto všetko sa podieľa na podobe konečného produktu.

Filozofiou tohto telefónu je, že elektronika by nemala slúžiť iba na jedno použitie. Dlhšiu životnosť Fairphonu v porovnaní s konkurenciou zabezpečuje vyberateľná batéria. Okrem toho, zákazníci v ňom môžu mať až dve SIM karty, čo zvyšuje jeho využiteľnosť.   

Operačný systém Fairphone tvorí Android OS – 4.2 Jelly Bean, čo je špeciálne rozhranie, ktoré môže ktokoľvek zmeniť. Telefón nie je uzamknutý a záujemcovia ho môžu používať s ktorýmkoľvek mobilným operátorom.

Zaujímavé je, že súčasťou základného balíčka nie sú nabíjačka ani slúchadlá. Výrobcovia totiž predpokladajú, že zákazníci tieto zariadenia vlastnia a ich výroba by bola zbytočná.

Fairphone si môžete v súčasnosti vopred objednať cez webové stránky spoločnosti za 325 eur. Táto suma je podrobne rozpoložkovaná v rozpise nákladov. Pôvodným cieľom Fairphone bolo získať v rámci predpredaja od 21. mája 2013 do 14. júna 2013 5 000 objednávok. Ten bol naplnený veľmi rýchlo a výrobcovia sa rozhodli navýšiť celkový počet na 25 000 kusov. V súčasnosti má svojho budúceho majiteľa už 15 000 telefónov. Ich dodanie firma očakáva v decembri tohto roku. 

Fairphone myslí aj na koniec životného cyklu svojich smartfónov a zaviazal sa preto k podpore recyklácie elektronického odpadu. Z každého predaného telefónu poputujú 3 eurá na projekty zavedenia recyklácie elektronického odpadu v krajinách, kde ešte neexistujú. Výrobcovia svojich zákazníkov motivujú aj k tomu, aby svoje staré telefóny predali recyklačným službám alebo ich darovali. V budúcnosti chce Fairphone zaviesť svoj vlastný odkupný program.

Zdroje: fairphone.com; independent.co.uk; huffingtonpost.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.