05. 11. 2013 Zodpovedné podnikanie

Dell: Na obale záleží

IT spoločnosť Dell balí svoje počítače do kompostovateľných materiálov.

Viete, aký je skutočne „zelený“ produkt? Nestačí si všímať len materiál, z akého je vyrobený. V snahe minimalizovať dopad svojich produktov na životné prostredie by firma mala brať do úvahy ich celý životný cyklus – od výroby, cez distribúciu a užívanie až po ďalšie spracovanie na konci cyklu. Aj to, ako je produkt balený, má veľký vplyv na tvorbu odpadov, prepravu a produkciu emisií CO2.

Menej je vždy viac

Technologická spoločnosť Dell si už v roku 2008 dala za cieľ znížiť objem obalu svojich produktov o 10 % do roku 2012. Tento cieľ sa jej podarilo prekročiť a vďaka inovatívnemu dizajnu a efektívnejšiemu rozloženiu výplne dnes používa o 12 % menej obalovej hmoty.

Pre veľké objednávky tiež vytvorila balenie Multipack, ktoré kombinuje rôzne produkty v jednom balení. Takéto balenie pomáha šetriť nielen obalový materiál, ale aj náklady na prepravu a priestor na skladovanie.

Multipack dopĺňa iné inovácie spoločnosti v oblasti „zeleného“ balenia, ktoré sa realizujú v rámci stratégie Tri C-é (Cube, Content, Curb). Dell v rámci nej balí svoje produkty do menších škatúľ, ktoré sú navyše vyrobené z udržateľných materiálov a môžu sa ľahko recyklovať. 

 

Počítač medzi bambusom a hubami

Dell v roku 2013 dosiahol jeden zo svojich kľúčových cieľov udržateľnosti – aby bolo viac než 75 % materiálu používaného na balenie desktopov a notebookov kompostovateľného alebo recyklovateľného.

Spoločnosť vypĺňa škatule so svojimi produktmi napríklad aj materiálom HDPE (polyetylén s vysokou hustotou) vyrobeným z recyklovaných plastových nádob od mlieka a z čistiacich prostriedkov.

Skvelou alternatívou k penovým materiálom, ktoré vypĺňajú škatuľu s počítačom, sa ukázal byť aj bambus. Ide o prírodný materiál, ktorý sa navyše veľmi rýchlo obnovuje. Dell bol v roku 2009 prvou technologickou firmou, ktorá použila bambusovú výplň v balení svojich produktov, najmä tabletov a laptopov.

Nový pevný obalový materiál, ktorý je 100%-ne bio a kompostovateľný, sú aj huby. Dell v súčasnosti testuje použitie vypestovaných hubových štruktúr, ktoré sú ekologickou alternatívou k materiálom vyrábaným na báze ropy.

Zdroj: dell.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.