Krátke správy zo (CSR) sveta

Indický start-up vie, ako získať vodu v najsuchších oblastiach. V Južnej Kórei získavajú vzácne kovy z odpadu a Lego bude čoskoro trvalo udržateľné.

Zdroj: www.lego.com

Dánsko: Lego kúsky z trvalo udržateľného materiálu čoskoro na trhu

Tento rok príde dánsky výrobca hračiek Lego na trh s prvými kúskami svojej legendárnej stavebnice, ktoré budú vyrobené z čisto rastlinného plastu získaného z cukrovej trstiny. Tento krok je súčasťou záväzku spoločnosti prejsť na používanie trvalo udržateľných materiálov vo svojich kľúčových produktoch a obaloch do roku 2030. Cieľom je nájsť trvalo udržateľné zdroje, ktoré by nahradili súčasné suroviny na báze fosílnych palív, keďže plast môže byť vyrobený aj z biologických surovín.

V spoločnosti Lego chceme dosiahnuť pozitívny vplyv na svet okolo nás a tvrdo pracujeme na tom, aby sme deťom vyrábali hračky použitím trvalo udržateľných materiálov," uviedol Tim Brooks, viceprezident za environmentálnu zodpovednosť skupiny Lego. (Viac na theguardian.com)

USA: Happy Meal má byť zdravší

McDonald´s, ktorý dlhodobo čelí kritike za prispievanie k detskej obezite, chce znížiť kalórie, sodík, tuk a cukor vo svojom detskom menu. Preto od júna už nebude v Spojených štátoch ponúkať cheeseburgery a čokoládové mliečne koktejly ako súčasť Happy Meal.

Zákazníci si tieto položky môžu k menu doobjednať, ale McDonald´s verí, že sa bude opakovať situácia so sýtenými nápojmi. Tie z detského menu odstránili pred štyrmi rokmi a dodatočné objednávky nápojov klesli o 14 %. (Viac na theguardian.com)

Veľká Británia: Firmy sa spojili proti plastovému odpadu

Viac než 40 spoločností vo Veľkej Británii, vrátane firiem ako Coca-Cola, Nestle, Unilever a Procter & Gamble, sa zaviazali znížiť množstvo plastov, ktoré používajú. Spoločnosti súhlasili s obmedzením používania plastových obalov a splnením recyklačných cieľov do roku 2025 v rámci iniciatívy, ktorá je organizovaná environmentálnou skupinou Wrap.

Za cieľ tiež majú zvýšenie podielu recyklovaných alebo kompostovaných plastových obalov na 70 %. Súčasný pomer je len okolo 46 %.

Firmy ako Unilever zohrávajú dôležitú úlohu pri tom, aby sa opätovne použilo alebo zrecyklovalo toľko plastov, koľko je len možné," povedal Sebastian Munden, generálny riaditeľ spoločnosti Unilever v Írsku a Veľkej Británii. (Viac na money.cnn.com)

Južná Kórea: Vzácne kovy z elektronického odpadu

V Južnej Kórei získavajú vzácne kovy triedením lítium-iónových batérií zo starých mobilných telefónov a notebookov. V Číne momentálne stúpa dopyt po kobalte a lítiu, ktoré sú potrebné na produkciu elektrických vozidiel.

Kvôli zvyšujúcim sa cenám a globálnemu nedostatku týchto kovov sa Južná Kórea čoraz viac zameriava na získavaniekobaltu, lítia a iných vzácnych kovov z recyklácie elektronického odpadu. Väčšina recyklovaných produktov pochádza z USA a Európy, zvyšok z Južnej Kórei. (Viac na reuters.com)

India: Vedia, ako získať vodu v najsuchších oblastiach

Indický start-up prišiel na to, ako získať vodu zo vzduchu. Zariadenie, ktoré používajú, pohlcuje vlhkosť vzduchu a pomocou solárnych panelov ohrieva paru, ktorá sa po ochladení premení na vodu. Zariadenie momentálne dokáže vytvoriť 15 až 20 litrov vody denne. Firma Uravu Labs však plánuje zvýšenie a zefektívnenie tejto produkcie a súčasne zníženie nákladov na výrobu jednotlivých zariadení.

Keďže zariadenie dokáže fungovať pri relatívnej vlhkosti vzduchu 10 % až 90 % a nevyžaduje prívod elektriny, je využiteľné aj v odľahlých a suchých oblastiach. (Viac na uravulabs.com)

Súvisiace články

Autor: Veronika Šaradínová, stážistka v Nadácii Pontis

Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky